Zamiast iść na pocztę zajrzymy do smartfona? Poczta Polska podpisała porozumienie z ministerstwami

01-09-2016, 09:08

To pierwsza taka umowa pomiędzy operatorem pocztowym a Ministerstwem Cyfryzacji oraz Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa. Obieg dokumentów ma przyśpieszyć, a obywatele będą mogli częściej korzystać z e-usług zamiast stać w kolejce do okienka.

Wczoraj minister cyfryzacji Anna Streżyńska wraz z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem podpisali porozumienie z Pocztą Polską i jej spółką Poczta Polska Usługi Cyfrowe (Envelo) o strategicznej współpracy w obszarze cyfryzacji państwa.

Idea włączenia Poczty Polskiej do budowania e-administracji nie jest nowa, pojawiła się już za rządów PO. W grudniu 2014 roku ruszył program pilotażowy w zakresie potwierdzania profilu zaufanego ePUAP na Poczcie. Rok temu ogłoszono plan uruchamiania na Poczcie tzw. Centrów Aktywności Cyfrowych (CAC) w których można m.in. otworzyć działalność gospodarczą w systemie CEIDG.

Dobrze wiemy, że urzędująca obecnie minister Streżyńska również dostrzega potencjał poczty oraz innych instytucji takich jak banki

Do smartfona zamiast na pocztę?

Podpisana wczoraj umowa dotyczy integracji systemów informatycznych administracji, z których korzystają obywatele, z pocztową platformą Envelo. To pierwsze tego typu porozumienie na rynku. W tym miejscu warto przypomnieć, że Poczta Polska integrowała się już informatycznie z ZUS-em, czego efektem było wprowadzenie m.in. kontroli przekazów online

Współpraca administracji z narodowym operatorem ma również usprawnić obieg dokumentów. Kluczową rolę w nowym systemie wymiany informacji będzie pełniła Rejestrowana Przesyłka Elektroniczna (RPE), która na mocy tzw. rozporządzenia eIDAS Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 910 z 2014 roku ma identyczną rangę pod względem skutków prawnych, jak list polecony.

- Chcemy aby poczta papierowa była dostarczana na nasz komputer lub telefon, bez konieczności odbierania jej w placówce pocztowej - powiedziała minister Anna Streżyńska.

Ministerstwo Cyfryzacji

Narodowy operator... cyfrowy?

Spółka może też zapewnić prostą i bezpieczną procedurę identyfikacji i uwierzytelnienia użytkowników korzystających z systemów publicznych, a także pomóc w ograniczeniu skutków wykluczenia cyfrowego części obywateli mieszkających na obszarach wiejskich, zdegradowanych lub oddalonych od ośrodków administracyjnych. Z myślą o takich osobach rozwijane są dwie usługi: przesyłka hybrydowa (list wysyłany elektronicznie, a potem drukowany przez pocztę i dostarczany w formie tradycyjnej) i przesyłka proceduralna (umożliwiająca dostawę do adresata dokumentów, np. dowodów osobistych, paszportów i prawa jazdy).

- Obywatel powinien mieć dostęp do urzędu na okrągło - online. Jesteśmy gotowi do  kompleksowego wsparcia administracji w procesie wdrażania e-usług. Transformacja cyfrowa administracji dzięki Platforma Envelo to nie tylko zmiana technologiczna, ale i cywilizacyjna, która poszerza kompetencje cyfrowe  obywateli  – deklarował Paweł Usidus, Prezes spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe, jeden z sygnatariuszy porozumienia.

Poczta Polska w całości należy do Skarbu Państwa. Ma to znaczenie dla bezpieczeństwa danych. 

- Dzięki dużej liczbie placówek oraz dostępowi do baz i systemów państwa Poczta może też wesprzeć administrację w obsłudze takich spraw, jak wydanie wyciągu z KRS czy przyjęcie wniosku o dowód osobisty. Jest to szczególnie ważne w małych miejscowościach, gdzie dojazd do większego ośrodka miejskiego jest utrudnieniem – podkreślił Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i Budownictwa

Ambicje Poczty Polskiej są duże. Z Narodowego Operatora Pocztowego firma chce stać się... Narodowym Operatorem Cyfrowym. Wychodzi na to, że sprawy będziemy załatwiać online, a do placówki pocztowej będziemy się udawać po nasiona, słowniki, zeszyty i znicze ;-)

Więcej tabletów, kolejne plany

Na marginesie warto dodać, że już 5,5 tys. listonoszy Poczty Polskiej pracuje w nowym systemie elektronicznego potwierdzania odbioru na potrzeby polskiego wymiaru sprawiedliwości. Niebawem zostanie przeprowadzone szkolenie z obsługi tego systemu dla kolejnych 18,5 tys. listonoszy. Poczta Polska w ramach umowy podpisanej z firmą T-Mobile ma możliwość zakupu ok. 20 tys. tabletów wraz z akcesoriami dodatkowymi oraz ok. 9 tys. signature padów w trzyletnim okresie obowiązywania kontraktu.  

Wypada jeszcze wspomnieć, że przedstawiciel Poczty Polskiej został liderem strumienia e-Skrzynka, e-Doręczenie w ramach programu od Polski papierowej do cyfrowej. Co to za strumienie i co za program? Tego możecie się dowiedzieć z naszego innego tekstu pt. W tym roku odczujemy zmiany w e-administracji, ale Ministerstwo chce dowodu w smartfonie i czego jeszcze?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031