Założyciel Wikileaks utworzy partię i wystartuje w wyborach?

14-12-2012, 13:10

Założyciel Wikileaks Julian Assange mógłby wygrać wybory do Senatu - sugerują niektóre sondaże. Z pewnością kilka partii chętnie przygarnęłoby Assange'a, ale on sam może myśleć o utworzeniu własnej organizacji politycznej.

Julian Assange jako polityk? Szczerze powiedziawszy, nie powinno nas to dziwić. Założyciel Wikileaks już dawno temu wmieszał się w politykę, a całe zamieszanie wokół jego ekstradycji, uwieńczone uzyskaniem azylu w Ekwadorze i najnowszym wyciekiem dotyczącym amerykańskich więzień, niewątpliwie ma także wymiar polityczny.

Badania przeprowadzone przez UMR Research na zlecenie Australijskiej Partii Pracy sugerują, że Assange mógłby być dobrym kandydatem do Senatu w stanie Nowa Południowa Walia albo Victoria. Jest oczywiste, że założyciel Wikileaks cieszy się pewnym poparciem społecznym i z pewnością chętnie przyjęłyby go do swoich szeregów takie partie, jak np. Zieloni.

Wikileaks Party

Assange wydaje się jednak mieć inne plany. W wywiadzie dla Fairfax Media ujawnił plany zarejestrowania własnej partii politycznej (Wikileaks Party), która może liczyć na wsparcie "pewnej liczby wartościowych ludzi" znanych australijskiej opinii publicznej.

W przygotowania do utworzenia tej partii zaangażowany jest John Shipton, biologiczny ojciec założyciela Wikileaks. Głównym celem nowego ugrupowania ma być walka o przejrzystość władz oraz naruszeniami prywatności zwykłych obywateli. 

Assange niebawem ma podjąć decyzję o tym, czy będzie startował w wyborach do Senatu (zob. The Age, Assange looks to contest Senate election).

grafika
fot. thierry ehrmann

Z internetu do polityki

Coraz częściej zjawiska internetowe zaczynają przeradzać się w ruchy polityczne. Sztandarowym przykładem są działające w Europie Partie Piratów, którym udało się zdobyć miejsca w Parlamencie Europejskim oraz parlamentach landów w Niemczech. Internauci pokazali też nieraz zdolność do szybkiego organizowania się przeciwko różnym inicjatywom, czego dowodem były protesty przeciwko SOPA w USA oraz przeciwko ACTA w Europie.

Sonda
Czy zagłosowałbyś na Juliana Assange'a?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Można się pokusić o wskazanie kolejnych osób i zjawisk z dużym potencjałem politycznym. Twórca Megaupload Kim Dotcom niewątpliwie uczynił z procesu przeciwko Megaupload sprawę polityczną. Obecnie cieszy się on dużym poparciem w Nowej Zelandii, często rzuca wyzwania politykom i niewątpliwie byłby barwną postacią na scenie politycznej, gdyby tylko chciał na nią wejść.

A może macie jakieś swoje propozycje na "polityków z internetu"?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031