Mimo niskiego poziomu wiedzy przedsiębiorców na temat venture capital w Polsce, widoczny jest wzrost zainteresowania funduszami. Stąd próba zebrania informacji i określenia korzyści i wad tego ważnego sposobu finansowania.
reklama
Myśląc o venture capital należy rozważyć następujące pozytywne czynniki:
Venture capital finansuje ryzykowne przedsięwzięcia, bez wymaganych zabezpieczeń.
Korzystne jest to dla przedsiębiorstw w fazie powstawania projektu (seed financing) czy zakładania firmy (start-up financing), kiedy potrzeby kapitałowe są duże, a kredyt bankowy jest niedostępny z powodu rygorystycznych przepisów i procedur banku.
Venture capital to również wsparcie niefinansowe.
Oprócz kapitału, inwestor dostarcza know-how, wiedzę swoich specjalistów. Obejmując udziały zostaje wspólnikiem, a więc monitoruje działania spółki oraz bierze na siebie część ryzyka inwestycji. Dla przedsiębiorcy jest to korzystne, gdyż z venture capital mają wspólny cel: odnieść sukces i zwiększyć wartość przedsiębiorstwa.
Zwiększenie kapitału własnego poprawia dostęp do innych form finansowania.
Wniesienie kapitału powoduje zwiększenie kapitału zakładowego (poprawia się struktura kapitałowa w bilansie i tak jak w przypadku otrzymania kredytu nie ma szans na kolejny dług, tak tutaj z sytuacji niedostępnego finansowania, kredyt staje się łatwym do pozyskania źródłem finansowania).
Wejście inwestora venture capital poprawia wizerunek przedsiębiorstwa. Dla podmiotów zewnętrznych jest to sygnał, iż inwestor widzi szanse na sukces tego przedsięwzięcia i chce w niego zainwestować.
Możliwość zachowania tajemnicy informacji istotnych dla spółki, czego nie można ukryć przy pozyskaniu kapitału poprzez ofertę publiczną, gdy spółka zmuszona jest publikować dane, raporty, plany inwestycyjne, które są dostępne również dla konkurencji.
Finansowanie poprzez venture capital nie wiąże się z regularną spłatą kapitału oraz odsetek, tak jak to wygląda przy zaciąganiu kredytu inwestycyjnego. Inwestorzy nie są zainteresowani wypłatą bieżącego zysku, dzięki czemu rośnie wartość przedsiębiorstwa. Spłata kapitału następuje w momencie sprzedaży udziałów.
Venture capital (w zależności od warunków umowy) może nie mieć wpływu na bieżącą działalność spółki, dzięki czemu jej właściciel sprawuje nad nią całkowitą kontrolę.
Wejście inwestora wiąże się z wprowadzeniem mechanizmów kontroli i sprawozdawczości. Wiedza właścicieli małych spółek na temat finansów jest niska, a pomoc inwestora przy planowaniu i podejmowaniu decyzji zwiększa szansę na rozwój firmy.
Korzystanie z doświadczeń inwestora oraz jego kontaktów biznesowych.
Tak jak inne rodzaje finansowania, tak i venture capital posiada swoje wady:
Zmiana struktury kapitałowej wiąże się z częściową utratą kontroli nad spółką. Oznacza to konieczność dzielenia się zyskami, podziałem władzy oraz liczeniem się ze zdaniem partnera.
Venture capital należy do droższych form finansowania. Mylnie mogłoby się wydawać, że jego koszt jest niski, gdyż na początku nie ma spłaty kapitału jak to ma miejsce przy kredycie bankowym. Jednak w momencie wyjścia inwestora okazuje się często, że spółka za tanio sprzedała swoje udziały, bo wartość firmy wzrosła kilkakrotnie. Tak będzie jeśli przedsiębiorstwo osiągnie sukces (właściciele muszą się zdecydować co wybrać: posiadanie małej firmy tylko dla siebie, czy np. 60 proc., ale dużej). Realny koszt kapitału powinno się więc szacować na poziomie 20 – 30 proc w skali roku.
Wycena akcji jest niższa, niż w przypadku oferty publicznej. Inwestorzy w zamian za zwiększone ryzyko inwestycyjne stosują bowiem większe dyskonto, które gwarantować ma większe zyski.
Długi czas pozyskiwania inwestora. Od momentu kontaktu z venture capital, do jego wejścia do spółki mija zazwyczaj ok. 6 - 12 miesięcy. Okres ten jest więc zdecydowanie dłuższy niż w przypadku pozyskiwania kapitału za pomocą kredytu bankowego.
Kilkuletnie zaangażowanie się inwestora venture capital. Czynnik ten nie jest jednak wadą samą w sobie, bowiem czas działa na korzyść spółki i zwiększa się jej wartość rynkowa (o ile oczywiście cele są realizowane zgodnie z planem).
Po wyjściu inwestora może dojść do przejęcia przedsiębiorstwa przez osoby niepożądane przez właściciela. To ryzyko można ograniczyć już na początku, kiedy ustala się warunki dezinwestycji. Zagrożenie pojawi się, kiedy strony zdecydują się na pozyskanie inwestora branżowego.
Finansowanie venture capital jest więc dobrym rozwiązaniem tylko dla niektórych przedsiębiorstw. Spółki w fazie ekspansji są bowiem w stanie finansować się bez inwestora, przy wykorzystaniu kredytu bankowego oraz osiąganych zysków. Nawet jednak w sytuacji, gdy korzyści venture capital przeważają nad jego wadami, to jednak do przedsiębiorcy należy ostateczny wybór rodzaju finansowania. Każde przedsiębiorstwo znajduje się na innym etapie rozwoju, działa na innym rynku, oferuje inne produkty, stąd rodzaj finansowania musi zostać indywidualnie dopasowany.
Więcej na temat venture capital przeczytać można w książce J. Grzywacz , A. Okońska, Venture Capital a potrzeby kapitałowe małych i średnich przedsiębiorstw, Warszawa 2005
Autor: Anna Janus, IPO.pl
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*