Zakończono "spis powszechny" urządzeń z adresem IP

16-10-2007, 07:02

Adresy IP wyczerpią się za trzy lata - tak uważają naukowcy, którzy sporządzili pierwszy "spis powszechny" maszyn z unikalnym adresem IP. Ostatni tego typu spis był przeprowadzony 25 lat temu.

Naukowcy z University of Southern California (USC) - John Heidemann i Yuri Pradkin - badali internet wysyłając zapytania (pingi) do każdego unikalnego adresu IP. Przeprowadzenie całej operacji zajęło 62 dni. W sumie rozesłano ponad 3 miliardy zapytań.

Aż 93% maszyn nie odpowiedziało na ping co stanowiło 61% wszystkich dostępnych adresów IP. Te odpowiedzi, których maszyny udzieliły, pozwoliły naukowcom na zbudowanie "atlasu internetu" czyli graficznej reprezentacji wyników spisu.

Atlas możemy obejrzeć na stronie Information Sciences Institute USC. Informacja na temat adresów została w nim zakodowana w postaci kwadratów. Każdy kwadrat reprezentuje adresy IP rozpoczynające się od tego samego numeru. Kwadratów nie ułożono w porządku numerycznym, ale według wzoru krzywej Hilberta.

Każdy piksel w każdym kwadracie zawiera w sobie zakodowaną kolorem informację o średniej liczbie odpowiedzi z 65536 adresów. Kolor jasnozielony mówi o dużej liczbie odpowiedzi pozytywnych, a kolor jasnoczerwony o dużej liczbie odpowiedzi negatywnych. Kolor jasnożółty w danym pikselu oznaczał, że liczba maszyn które odpowiedziały i tych które nie odpowiedziały była równa.

Wysiłek stworzenia "mapy internetu" podjęto po to, aby zilustrować możliwości protokołu IPv4 i skonfrontować je z szybkością rozwoju dzisiejszej Sieci.

Według Johna Heidemanna pula adresów obecnie dostępnych wyczerpie się już w roku 2010. Problem ten przewidziano już wcześniej projektując protokół IPv6. Spis internetu pokazuje natomiast, że prace nad wprowadzeniem nowego protokołu do użytku powinny postępować szybciej.

Spis internetu może również pomóc w poprawieniu bezpieczeństwa, a szczególnie w badaniach dotyczących rozprzestrzeniania się w Sieci szkodników.

Był to drugi spis powszechny internetu. Pierwszy został przeprowadzony w roku 1982. Stwierdzono wtedy, że w światowym internecie funkcjonuje 315 maszyn o unikatowym adresie IP.

Następny artykuł » zamknij

Stacjonarny internet w Orange

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag IPv6tag IPv4tag cenzustag Atlas
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy