ZAiKS i YouTube mają nową umowę. O co w tym chodzi?

02-09-2014, 09:21

ZAiKS nie będzie już pobierał od YouTube tantiem za utwory licencjonowane przez organizacje zagraniczne lub inne podmioty. Jest to szczególnie istotne dla tych twórców, którzy chcieliby dostawać pieniądze od ZAiKS-u za utwory na YouTube.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Weszła w życie nowa umowa pomiędzy Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS i serwisem YouTube. Można odnieść wrażenie, że ten fakt interesuje wiele osób, ale nie wszyscy wiedzą, co ta nowa umowa oznacza. Wyjaśnijmy to szczegółowo.

Po pierwsze umowa ZAiKS-YouTube dotyczy wyłącznie drobnych utworów słownych, muzycznych i słownomuzycznych, a więc najczęściej chodzi o piosenki. Umowa nie dotyczy dużych form: filmów, seriali, spektakli teatralnych itp.

ZAiKS i światowy repertuar

Nowa umowa wynika ze zmian w prawie unijnym dotyczących udzielania licencji wieloterytorialnych online. Dotychczas ZAiKS chronił na terenie Polski cały powierzony mu światowy repertuar i otrzymywał za ten repertuar pieniądze od YouTube. Następnie te pieniądze dzielił i wypłacał twórcom.

Teraz już nie musi tak być, bo licencje wieloterytorialne pozwalają zagranicznym odpowiednikom ZAiKS-u na udzielanie licencji na cały kontynent. ZAiKS nie będzie zatem pobierał tantiem za wykorzystane na terytorium Polski zagraniczne utwory. Nie oznacza to, że te utwory przestaną być chronione. Po prostu pieniądze będzie zbierał ktoś inny. To pierwsza istotna zmiana.

zrzut

Fot. Bloomua / Shutterstock.com

Druga ważna zmiana dotyczy systemu rozliczeń. Listy utworów z katalogu YT, za które serwis będzie płacił ZAiKS-owi, będą weryfikowane pod kątem tego, czy w danym momencie są reprezentowane przez stowarzyszenie. Zweryfikowana w ten sposób lista będzie podstawą do wypłacenia należnych tantiem. Jeśli dany utwór nie będzie zgłoszony do ZAiKS-u, nie będzie wskazany jako ten, za który ZAiKS ma wziąć pieniądze.

Sonda
Czy licencje wieloterytorialne będą korzystne dla twórców?
  • tak
  • nie
  • nie obchodzi mnie to
wyniki  komentarze

Zmiany istotne dla twórców

W praktyce oznacza to, że jeśli twórca udostępni swój utwór na YouTube, ale nie zgłosi go w ZAiKS-ie, nie otrzyma żadnych honorariów za jego wykorzystanie od ZAiKS-u.

Z punktu widzenia twórcy, który chce zarabiać za pośrednictwem ZAIKS-u, oznacza to jedną rzecz - trzeba regularnie rejestrować w bazie Stowarzyszenia swoje utwory. Umowa z YouTube nie przewiduje opłat wstecz, tzn. za wcześniejsze odtwarzanie zgłoszonego później utworu.

Co więcej, umowa ZAiKS-YouTube dotyczy tylko utworów zamieszczonych w YouTube przez podmiot uprawniony w porozumieniu z Google. Pliki nieautoryzowane i wgrane przez przypadkowe osoby, bez porozumienia o zamieszczeniu reklamy przy pliku, nie będą brały udziału w zarabianiu.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.