Wzór lastryko - jak wykorzystać w aranżacji wnętrz?

26-03-2021, 10:28

W latach 80. i 90. XX wieku lastryko było stosowane jako alternatywa dla naturalnego kamienia. Kosztowało zdecydowanie mniej, ale nie było materiałem wykończeniowym, po który sięgano z przyjemnością. Gościło przede wszystkim na klatkach schodowych w blokach, na parapetach i cmentarzach, ponieważ wykonywano z niego również płyty nagrobne. Wzór lastryko prezentuje się obecnie o wiele bardziej elegancko. Jak go wykorzystać w aranżacji?

Wzór lastryko – jak wykorzystać w aranżacji wnętrz?

Lastryko – oryginalny materiał i imitacje wzoru

Lastryko, nazywane również terazzo, to po prostu sztuczny kamień. Powstaje z mieszanki różnego rodzaju twardego kamienia i cementu. W zależności od proporcji poszczególnych składników płytki lastryko różnią się wyglądem oraz jakością. Do produkcji lastryko stosuje się m.in. grys bazaltowy i marmurowy, ale może to być również inny rodzaj kamienia. W zależności od tego, jaki efekt końcowy jest pożądany, dodaje się cement biały lub szary. Można też stworzyć płytki o unikalnym wzorze, dodając kolorowe pigmenty. Nagły wzrost popularności spowodował, że lastryko doczekało się imitacji. Wzór lastryko wykorzystuje się na rozmaitych materiałach wykończeniowych, a przede wszystkim na gresie. Graficzny nadruk odzwierciedla rzeczywisty wygląd terazzo. 

Do jakich pomieszczeń pasuje wzór lastryko?

Wzór lastryko jest mile widziany właściwie w każdym pomieszczeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby lastryko płytki uzupełniły aranżację kuchni, łazienki lub salonu. Obecnie producenci oferują wzór lastryko utrzymany w zróżnicowanej kolorystyce, chociaż nie brakuje klasycznych szarości. Zajrzyj na stronę https://sklepmo.pl/pol_m_Sciany-i-podlogi_PLYTKI-CERAMICZNE_Plytki-typu-lastryko-204.html, a przekonasz się, że nawet szare płytki wyglądają atrakcyjniej niż dawne płytki lastryko. 

Wzór lastryko a styl aranżacji wnętrz

Różnorodność wzorów lastryko sprawia, że płytki można dopasować do wielu stylów aranżacji wnętrz. Przede wszystkim lastryko płytki pasują do pomieszczeń w stylu retro. Strukturę wzoru lastryko najlepiej uwydatnia towarzystwo stonowanego tła. W zależności od koloru płytek ze wzorem lastryko sprawdzi się białe lub jasnoszare tło, ale to jedna z wielu możliwości. Ze względu na to, że terazzo ma chłodny charakter tak samo jak naturalne kamienie, warto łączyć je z materiałami i kolorami ocieplającymi wnętrze. Dobrym wyborem zawsze będzie drewno, ale mogą to być puszyste dywany lub nakrycia na fotele czy też kanapę. Bardzo elegancki wystrój wnętrza, zyskasz, łącząc płytki imitujące lastryko z naturalnym kamieniem. W nowoczesnych aranżacjach również pojawia się lastryko. Jest wykorzystywane na podłogach, schodach, ścianach, kuchennych blatach, a w łazience na umywalkach i szafkach. 

Lastryko – wzór o dużym potencjale

Ziarnisty wzór lastryko może mieć rozmaite zabarwienie, chociaż na razie preferowane są stonowane kolory. Jego dekoracyjność zależy również od wielkości kawałków kamieni zatopionych w cemencie. Mogą być bardzo drobne lub całkiem spore. Również imitacje lastryko odzwierciedlają rozmaite warianty. Warto wiedzieć, że oryginalne lastryko jest odporne na działanie czynników zewnętrznych, ścieranie, uderzanie i promieniowanie UV.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag nolstag lastrykotag aranżacja wnętrz


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.