Wytwórca sprzętu dla Apple szuka nowych klientów. Mozilla na horyzoncie

28-05-2013, 08:41

Foxconn - firma produkująca sprzęt dla Apple - szuka alternatyw, szykując się na spowolnienie sprzedaży urządzeń z iOS. Jedną z tych alternatyw będzie Firefox OS - lekki system operacyjny na przeglądarce Mozilli.

Apple to potęga, ale potęgi nie mają łatwo. Konkurencja się nasila, inwestorzy są rozczarowani wynikami, amerykańscy politycy zarzucają firmie nadużycia podatkowe, a w UE szykuje się postępowanie antymonopolowe przeciwko Apple.

Jakby tego wszystkiego było mało, wczoraj Wall Street Journal opublikował artykuł mówiący, że firma Foxconn - producent sprzętu Apple - spodziewa się końca dobrej passy Apple i na wszelki wypadek szuka alternatyw.

Wall Street Journal twierdzi, że rozmawiał na ten temat z kimś z kierownictwa Foxconna, ale nazwisko tej osoby nie zostało ujawnione.

Foxconn uniezależnia się od Apple

Foxconn, znany również jako Hon Hai, produkuje nie tylko urządzenia Apple, ale także konsole dla Sony i Nintendo oraz urządzenia Kindle dla Amazona. Analitycy oceniają jednak, że nawet 50% przychodów Foxconna może pochodzić od Apple. 

zdjęcie

Produkty "kompatybilne z iPadami"?

Anonimowy rozmówca WSJ ujawnił, że plany Foxconna wybiegają poza produkowanie urządzeń. Firma chciałaby także zaistnieć na rynku aplikacji dla tych urządzeń oraz usług chmurowych. Podobno zainwestowała już w programistów i badania rozwojowe. Firma może też wytwarzać akcesoria, takie jak kable, słuchawki i klawiatury. 

W artykule WSJ padło nawet stwierdzenie, że Foxconn mógłby licencjonować technologię Apple, aby tworzyć konkurencyjne produkty kompatybilne z iPhone'ami oraz iPadami (zob. WSJ, As Apple Feels Bite, Hon Hai Looks to Diversify).

Firefox OS - jedna z alternatyw

Jakby na potwierdzenie autentyczności tekstu WSJ pojawiły się wczoraj informacje o tym, że Mozilla ma zamiar współpracować z Foxconnem przy tworzeniu urządzeń z Firefox OS - lekkim systemem mobilnym bazującym na przeglądarce Firefox. Przedstawiciele niektórych mediów dostali zaproszenie na imprezę, na której zaprezentowane będą pierwsze urządzenia. Odbędzie się ona 3 czerwca w Tajpej (zob. Focus Taiwan, Hon Hai joins Mozilla's development of Firefox OS).

Warto w tym miejscu przypomnieć, że system Firefox OS ma wsparcie kilkunastu znaczących firm, m.in. Alcatela, Huawei, LG oraz ZTE. Polska będzie jednym z pierwszych krajów, gdzie pojawią się urządzenia z tym systemem.

Sonda
Czy Foxconn będzie w stanie uniezależnić się od Apple?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Nie sugerujemy oczywiście, że "Firefox OS wytępi iOS", ponieważ producent urządzeń porzuca jedno na rzecz drugiego. Odnotowujemy tylko fakt, że firmy powiązane z Apple nie będą ślepo bronić jej modelu biznesowego i zawsze będą otwarte na alternatywy. Z punktu widzenia konsumenta Firefox OS nie jest zamiennikiem dla iOS, ale z punktu widzenia producenta może to wyglądać inaczej.

Czytaj także: Firefox OS od czerwca w Polsce - mówi szef Mozilli


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930