Wytrzymał rok bez usług Google. Czy to w ogóle ma sens?

03-04-2013, 17:49

Wydaje się, że od wyszukiwarkowego giganta nie ma ucieczki. Nie wszystkim podobają się jednak niektóre pomysły firmy i wizja ciągłego śledzenia zachowań internautów. Jakie są więc alternatywy?

Internetowy przedsiębiorca i naukowiec Tom Henderson postanowił rok temu rozstać się z usługami firmy Google. Wyszukiwarkowy koncern zbiera dane o użytkownikach, by później prezentować im jak najlepiej dopasowane reklamy - to bardzo nie podoba się Hendersonowi.

Google Drive

Najpierw tydzień, później rok

Przedsiębiorca początkowo chciał w ramach protestu zrezygnować z Google'a na tydzień, a swoje problemy opisywał na własnej stronie. Całość szybko zaczęła się cieszyć niemałą popularnością, więc Henderson postawił sobie nowy cel: rok bez usług rozwijanych w Mountain View.

Zadanie - co prawda - się udało, jednak finalny sukces stoi pod dużym znakiem zapytania. Choć Henderson zapewnia, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy ani razu nie skorzystał z usług Google, w praktyce wciąż posiada telefon z Androidem, rozwijanym oczywiście przez amerykański koncern.

Po co rozstawać się z Google?

Sonda
Byłbyś w stanie zrezygnować z usług Google?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Mimo wszystko przedsiębiorca zauważa, że nagłe rozstanie z Google'em jest praktycznie nierealne. Jeszcze trudniejsze może się okazać znalezienie zamienników dla popularnych usług wyszukiwarkowego koncernu. Niewiele da nam przecież porzucenie Google, by w zamian przejść na usługę Bing czy Yahoo, kierujące się podobnymi zasadami dotyczącymi zbierania danych użytkowników.

Henderson jako wyszukiwarkę poleca więc niszowy projekt DuckDuckGo, a zamiast YouTube'a wskazuje na witrynę Vimeo, która nie zmusza do oddania praw autorskich do przesyłanego filmu. Prawdziwe pytanie jednak, czy ucieczka od Google'a naprawdę ma sens. Jeśli koncern dzięki zbieraniu danych, może prezentować bardziej interesujące internautów reklamy, może nie warto mu w tym przeszkadzać?


Źródło: IT World
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag YouTubetag wyszukiwarkatag Vimeotag usługitag Googletag GMailtag DuckDuckGo
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930