Wyrok: Microsoft ma zapłacić 860 mln EUR za zawyżanie opłat za informację

27-06-2012, 11:44

Producent Windowsa musi zapłacić karę za utrudnianie konkurentom dostępu, na rozsądnych warunkach, do informacji dotyczących interoperacyjności - uznał Sąd Unii Europejskiej. Zdecydował on jednak, że kara dla Microsoftu powinna zostać obniżona.

Dawno temu, bo w roku 2004 Komisja Europejska stwierdziła, że Microsoft nadużył pozycji dominującej m.in. poprzez utrudnianie konkurentom dostępu do informacji mających znaczenie dla interoperacyjności. Z tego powodu produkty od firm trzecich nie mogły tak dobrze współpracować z Windowsem jak produkty Microsoftu. Wówczas nałożono na Microsoft grzywnę w wysokości 497 mln EUR.

Po wydaniu decyzji Komisja zaczęła spierać się z Microsoftem o to, jakie informacje powinny być ujawnione. Urzędnicy KE co rusz stwierdzali, że Microsoft dostarcza dokumenty o większej objętości, bez poprawiania ich wartości merytorycznej. Ta zabawa znudziła się Komisji w roku 2006, kiedy nałożono na Microsoft kolejną karę.

Czytaj: KE wzywa Google do usunięcia monopolistycznych praktyk

W roku 2007 Microsoft zdecydował się na spełnienie żądań Komisji, ale już w roku 2008 nałożono na firmę kolejną karę w wysokości 899 milionów EUR w odniesieniu do okresu od dnia 21 czerwca 2006 r. do dnia 21 października 2007 r. w związku z tym, że zaproponowane przez Microsoft stawki wynagrodzenia w zamian za dostęp do informacji dotyczących interoperacyjności miały charakter nieracjonalny. Microsoft wystąpił do Sądu Unii Europejskiej z żądaniem stwierdzenia nieważności tej decyzji albo jej ewentualnego uchylenia lub obniżenia okresowej kary pieniężnej.

Dziś Sąd poinformował, że utrzymał w mocy decyzję Komisji i oddalił wszystkie argumenty Microsoftu mające na celu stwierdzenie nieważności kary.

Sąd zwrócił uwagę m.in. na to, że Microsoft był w stanie oszacować, czy żądane przez niego stawki były racjonalne. Ponadto zwrócił uwagę na to, iż Komisja starała się ustalić, czy wspomniane stawki odzwierciedlają zasadniczą wartość technologii, czy też może jej wartość strategiczną (chodziło właśnie o to drugie). Ponadto Sąd uznał, że Microsoft nie zdołał podważyć oceny Komisji, zgodnie z którą 166 ze 173 technologii objętych informacjami dotyczącymi interoperacyjności nie miało innowacyjnego charakteru.

Sąd uznał jednak za konieczne zmianę kwoty okresowej kary pieniężnej w celu uwzględnienia pewnego pisma Komisji z dnia 1 czerwca 2005 r, w którym to piśmie Komisja zaakceptowała niektóre propozycje Microsoftu i w kontekście można nieco inaczej oceniać postępowanie firmy i jej faktyczny wpływ na rynek.

Ostatecznie kwotę okresowej kary pieniężnej nałożonej na Microsoft Sąd ustalił na 860 mln EUR, podczas gdy wcześniej miała ona wynosić 899 mln EUR.

Czytaj: Opłaty interchange: Sąd UE podtrzymał decyzję KE ws. MasterCard


Źródło: Sąd UE
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy