Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Do użytkowników komunikatora Tlen trafiają ostatnio wiadomości sugerujące, że wygrali oni laptopy, telewizory plazmowe, odtwarzacze MP4, telefony komórkowe itp. Warunkiem odebrania nagrody ma być wysłanie SMS-a na numer o podwyższonej opłacie, co kosztuje rzekomo 1,22 zł z VAT. W rzeczywistości można stracić nawet 30,5 zł, nic przy tym nie zyskując.

W Dzienniku Internautów nieraz już ostrzegaliśmy przed naciąganiem na Premium SMS-y. Wyłudzacze starają się zwykle zwabić internautów na przygotowane przez siebie witryny z ofertą, na których koszt SMS-a podają w mylący sposób. Czasem wykorzystują do swoich celów komunikatory takie, jak Gadu-Gadu czy Tlen. Czytelnicy przysłali nam próbki ostatnio rozsyłanych wiadomości (pisownia zgodna z oryginałem):

Witam Cię Drogi użytkowniku komunikatora Tlen! Dziś jest Twój szczęśliwy dzień! Pragnę Cię poinformować, że Twój nick w portalu Tlen.pl jest jednym z dwóch nicków, który wygrał Odtwarzacz muzyki MP4 Creative oraz telefon nokia 6500 z mobilnym internetem! Gratulujemy! Aby potwierdzić, chęć odebrania nagrody Wyślij SMS o treści AP.FTW pod numer 91968 za za 1,22 z VAT, po czym otrzymasz sms zwrotny w ktorym otrzymasz kod ktory musisz wyslac spowrotem na nasz email kontaktowy.

Witam Cię Drogi użytkowniku komunikatora Tlen! Dziś jest twój szczęsliwy dzień! Pragniemy cię poinformować, że twój nick w portalu Tlen.pl jest jednym z kilku tysięcy nicków, który wygrał Laptopa TOSHIBA i Telewizor Plazmowy, Sponsorem nagród jest Firma Samsung. GRATULUJEMY! Aby Potwierdzić, chęć odebrania nagrody wyślij SMS o Treści AP.GP25 pod Numer 92568 za 1,22 z VAT, po czym otrzymasz sms zwrotny w ktorym otrzymasz kod ktory musisz wyslac spowrotem na nasz email kontaktowy.

Wysyłając SMS-a pod pierwszy z podanych numerów, użytkownik komunikatora straci 23,18 zł, w drugim przypadku - 30,5 zł. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) jakiś czas temu przygotował film, który wyjaśnia, w jaki sposób - na podstawie numeru - można określić rzeczywisty koszt wiadomości.

>> Obejrzyj: Jak nie dać się oszukać na Premium SMS (wideo)

Oba podane wyżej numery są udostępniane przez Mobiltek, którego podstawowym obszarem działalności jest agregacja usług SMS. Jak w odpowiedzi na list jednego z Czytelników DI poinformował Oliwier Juszczak, Sales Support Specialist tej firmy, wskazane numery są wykorzystywane przez serwisy internetowe jako dodatkowa opcja płatności za towary bądź usługi. Mobiltek dba o właściwą realizację techniczną transakcji. Na szczególną uwagę zasługuje przesłane Czytelnikowi wytłumaczenie zaistniałej sytuacji:

Przedstawiona informacja jest, jak przypuszczamy, rozsyłana przez użytkownika (gracza) serwisu z grą internetową, w której numer Premium 91968 wysyłany wraz z treścią "AP.FTW" jest używany do dokonywania doładowań konta.

Osoby, które zdecydują się odpowiedzieć na przesłaną wiadomość w sposób opisany w otrzymanym powiadomieniu (tzn. wysyłając wiadomość i przekazując otrzymany kod na podany adres mailowy), stają się nieświadomymi "sponsorami" oszusta, który wpisując w serwis przesłany kod, może korzystać z udostępnianej w nim gry.

W przedmiotowej sprawie może Pan (a nawet powinien jako pokrzywdzony czy też osoba, którą usiłowano oszukać) powiadomić policję o wyłudzeniu, przedstawiając jako dowód otrzymaną od oszusta korespondencję. Jesteśmy przekonani, że policja dysponuje rozwiązaniami, które pozwolą ustalić jego tożsamość (np. na podstawie nr IP komputera, z którego korzystał, używając komunikatora Tlen przy dokonywaniu wyłudzeń) i pociągnąć go do odpowiedzialności karnej.

Czytelnik zwrócił się do redakcji Dziennika Internautów z pytaniem, czy Mobiltek właściwie zareagował na zgłoszenie nadużycia. O skomentowanie zaistniałej sytuacji poprosiliśmy prawnika Olgierda Rudaka, redaktora serwisu Lege Artis.

Jego zdaniem Mobiltek zareagował odpowiednio. Fałszywe wiadomości o wygranej nie są rozpowszechniane przez serwis, któremu wskazane numery zostały udostępnione. Robi to jeden z graczy. Stąd reakcja w postaci wyłączenia numeru (czy podjęcia jakichkolwiek innych kroków przeciwko usługobiorcy) byłaby nieadekwatna do sytuacji. Skoro sprawcą jest gracz, to on powinien ponieść za to odpowiedzialność - uważa prawnik.

>> Czytaj także: Premium SMS-y: Policja umywa ręce, UKE stara się rozwiązać problem


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DI24.pl

Wszystkie Listy czytelników kierowane do DI są czytane przez redaktorów. Niektóre pytania / prośby do redakcji mogą dotyczyć szerszego grona internautów, wymagać wypowiedzi ekspertów lub zainteresowanych stron, wówczas traktowane są jako tematy interwencyjne. Wszelkie sprawy, którymi Waszym zdaniem powinniśmy się zająć prosimy kierować na adres: interwencje@di.com.pl