Wydawcy chcą ścigania gazet za podanie adresu pirackiej strony?

02-09-2013, 12:10

Czy dziennikarz pomaga w naruszeniu praw autorskich poprzez podanie w tekście nazwy pirackiej strony? Niemieccy wydawcy tak uważają i złożyli skargę, co może niestety wypromować tę stronę.

To kolejny tekst z cyklu "absurdy własności intelektualnej".

Dziennik Internautów nieraz zwracał uwagę na to, że zbyt ostre prawo autorskie zagraża wolności słowa. Najczęściej posiadacze praw autorskich uważają, że należy im się kontrola nad wszystkim, co jakkolwiek da się powiązać z ich dziełami. Na tym się jednak nie kończy...

Niemiecki serwis Buchreport poinformował, że niemieccy wydawcy złożyli skargę przeciwko gazetom Tagesspiegel oraz Zeit online. Te gazety miały dokonać przestępstwa, jakim jest pomoc w naruszaniu praw autorskich. W jaki sposób? Otóż opublikowały one wywiad z twórcami serwisu Boox.to, który oferuje nieautoryzowane kopie e-booków (zob. Buchreport, Beihilfe zur Urheberechtsverletzung?).

Strony-Których-Nazw-Nie-Można-Wymawiać

Wspomniany wywiad możecie zobaczyć na stronie Tagesspiegel. Daje on jasno do zrozumienia, że działalność serwisu Boox.to jest naruszeniem praw autorskich. Twórcy tego serwisu nie uważają się za złodziei, ale całkiem otwarcie mówią, że prawne opinie wydawców na temat ich działalności po prostu ich nie interesują.

Wydawcy nie mają do dziennikarzy pretensji o sam wywiad, ale o fakt, że dziennikarze podali internetowy adres pirackiej strony. Zdaniem wydawców wcale nie było to konieczne dla obiektywnego materiału dziennikarskiego, a mogło zachęcić niektóre osoby do skorzystania z "nielegalnej strony".

zdjecie
Dyskrecja - fot. Shutterstock.com

Skarga wydawców jest absurdalna, bo sugeruje, że istnieją w internecie Strony-Których-Nazw-Nie-Można-Wymawiać. Problem z tym, że niektóre z tych stron mogą być bardzo popularne i trudno jest nie wymieniać nazwy czegoś, co znają tysiące ludzi.

Warto zauważyć, że wspomniany Buchreport również pisze o Boox.to, ale używa nazwy w postaci "wygwiazdkowanej", czyli b***. To ciekawe praktyka sugerująca, że niemieckie gazety nie powinny pisać o The Pirate Bay, tylko o T** P***** B**. O ilu jeszcze serwisach i zjawiskach nie powinny pisać?

Te pytania warto zadać, bo wydawcy najwyraźniej doszli do wniosku, że mają prawo cenzurować gazety. Dobrze byłoby sprowadzić ich na ziemię, zanim idea cenzury przekona kolejne osoby, m.in. polityków.

Sonda
Słyszałeś wcześniej o Boox.to?
  • tak
  • nie, ale chętnie sprawdzę
  • nie i nie obchodzi mnie to
wyniki  komentarze

Efekt Streisand start!

Wróćmy na ziemię. Na obecnym etapie nikt nie spodziewa się, aby dziennikarzom cokolwiek groziło. Ta skarga może wywołać pewien efekt, ale będzie to najwyżej... efekt Streisand.

Wiele osób wciąż nie zna serwisu Boox.to, ale część dowie się o nim teraz dzięki skardze przeciwko dziennikarzom i licznym artykułom prasowym na temat skargi. Nawet jeśli gazety niemieckie będą cokolwiek "gwiazdkować", to liczne serwisy zagraniczne i blogi nie będą miały oporów przed powtórzeniem adresu.

Czytaj także: Student rozgłasza, skąd wziąć darmowe podręczniki. Piractwo czy wolność słowa?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930