Wyciągarka do żył z drukarki 3D. Polacy to zrobili

08-09-2015, 09:30

Urządzenie ułatwiające lekarzom usuwanie żylaków kończyn dolnych metodą endowaskularną zostało opracowane przez Zortrax, polskiego producenta drukarek 3D. Jest to pierwsze tego rodzaju urządzenie na rynku.

Dlaczego jakaś wyciągarka do żył jest ważnym osiągnięciem Zortrax? Aby to zrozumieć, należy wyjaśnić czym jest usuwanie niewydolnych żył wspomnianą wyżej metodą endowaskularną. 

Metoda endowaskularna - o co chodzi?

Zabieg polega na wprowadzeniu do niewydolnych żył lasera światłowodowego, który zamyka naczynia od środka. Metoda ma wiele zalet m.in. skraca okres rekonwalescencji. Wymaga jednak od lekarza  zręczności i opanowania. Zabieg dotychczas robiono ręcznie, a trzeba zapewnić równomierny ruchu światłowodu. Zbyt wolne lub szybkie wyciąganie przewodu może spowodować przebarwienia skóry, podrażnienie tkanki podskórnej a nawet oparzenia. Lekarz musi dostosować ruch światłowodu do mocy lasera. Zwykle prędkość takiego ruchu wynosi ok. 1 mm na sek., a więc wyciąganie światłowodu może wymagać od lekarza wielu minut skupienia. 

Wyciągarka, która ułatwi lekarzom pracę, została zaprojektowana przez inżyniera Zortrax Roberta Klaczyńskiego, we współpracy z dr. Marcinem Feligą z kliniki MEDIQ w podwarszawskim Legionowie.

Wyciągarka do żył - Zortrax

Wysoka skuteczność

- Wyciągarka (...) zawsze, w tym samym czasie i z taką samą siłą wycofuje światłowód z żyły, powodując w stu procentach jej prawidłowe zamknięcie. Urządzenie diametralnie zmieniło nasze operacje, mamy niemal stuprocentową skuteczność prawidłowych zamknięć żył, podczas gdy światowe statystyki wahają się od osiemdziesięciu do osiemdziesięciu pięciu procent - tłumaczył dr Feliga.

Zarówno obudowa wyciągarki jak i wiele jej elementów zostało wydrukowanych w 3D na drukarkach Zortrax. Pozwoliło to na szybkie zaprojektowanie i przetestowanie prototypu. Potem wydrukowane wiele elementów końcowego aparatu. Ta wyciągarka nie musi spełniać pewne wymogi - nie może uszkodzić światłowodu w procesie wyciągania go z żyły, ma zapewnić pewny i stabilny ruch o stałej prędkości. Musi też dać się łatwo sterylizować.

Firma Zortrax złożyła wnioski patentowe zarówno na rynek polski jak i międzynarodowy.

Drukowanie 3D i medycyna

Zastosowanie druku 3D w medycynie to nie nowość. Dziennik Internautów pisał już o takich rzeczach jak proteza ręki z drukarki 3D albo odtworzenie dużego fragmentu czaszki przy pomocy drukarki. Niektóre z tych drukowanych rozwiązań mogą być bardzo kosztowne, ale akurat wyciągarka do żył została stworzona przy pomocy drukarki desktopowej Zortrax M200.

Zortrax niebawem wprowadzi do sprzedaży bardziej zaawansowaną drukarkę. Możecie o tym poczytać w wywiadzie z Karoliną Bołądź, COO Zortrax - Polska profesjonalna drukarka 3D w drodze, ale Zortrax przygotowuje coś jeszcze - wywiad z Karoliną Bołądź


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy