Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wstawili kobiecie czaszkę z drukarki 3D - wideo

28-03-2014, 14:50

Bardzo duży fragment czaszki 22-letniej kobiety udało się odtworzyć dzięki drukowaniu 3D. W przyszłości problem różnych kości może być tak rozwiązywany.

robot sprzątający

reklama


Technologia drukowania 3D pozwala szybko i precyzyjnie wytwarzać rzeczy, które muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Takimi "rzeczami" mogą być również... części ciała np. kości albo raczej elementy z tworzyw, które mogłyby zastąpić kości.

Czaszka z drukarki 3D

Duży sukces w tej dziedzinie odnieśli neurochirurdzy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Utrechcie (UMC Utrecht). Poinformowali oni, że udało im się umieścić w głowie 22-letniej pacjentki implant zastępujący dużą część czaszki. Operacja miała miejsce 3 miesiące temu i pacjentka nie tylko wróciła do normalnego życia, ale nawet trudno po niej zauważyć przebytą operację. 

Zdjęcie poniżej przedstawia implant. Wstawienie go było konieczne, gdyż kobieta cierpiała na chorobę powodującą ciągły przyrost kości czaszki. To był problem nie tylko estetyczny. Istniało zagrożenie dla mózgu. 

zdjęcie

Operacja trwała 23 godziny. Uczestniczyli w niej lekarze z doświadczeniem w rekonstrukcji czaszki, ale po raz pierwszy wstawiali oni tak duży jej fragment. Pozostaje mieć nadzieję, że ta technika leczenia będzie pomagać kolejnym pacjentom.

Sonda
Czy drukowanie kości szybko stanie się standardem w leczeniu?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
  • nie dla NFZ
wyniki  komentarze

A może wydrukujemy nerkę?

Samo wykorzystanie drukarek 3D do tworzenia różnych protez to idea tak stara jak drukarki 3D. Miłośnicy zwierząt tworzyli już protezy dziobów i stóp. Przykładem może być sztuczna stopa kaczki Buttercup. Trwają też pracę nad tanią robotyczną protezą ręki, która ma powstać dzięki drukowaniu 3D.

Niektórzy badacze sądzą, że w przyszłości możliwe będzie drukowania tkanek i narządów, przy użyciu drukarek wypełnionych żywymi komórkami, które stworzą strukturę trójwymiarową dzięki specjalnemu termoodwracalnemu żelowi wypływającemu ze struktury po schłodzeniu. Gdyby ten sen się ziścił, moglibyśmy drukować organy np. nerki

Poniżej film, który prezentuje osiągnięcie holenderskich chirurgów, czyli wstawienie czaszki z drukarki 3D.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UMC Utrecht



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E