Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wybory prezydenckie: Tragiczna dostępność stron kandydatów

18-06-2010, 13:56

W przededniu wyborów prezydenckich Fundacja Widzialni we współpracy z Politechniką Krakowską przeprowadziła badanie dostępności serwisów internetowych wszystkich dziesięciu kandydatów do urzędu prezydenckiego. Wyniki są przerażające.

Serwisy kandydatów na prezydenta opracowane są z pominięciem zasad dostępności dla osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Błędy i nieprawidłowości w wielu przypadkach są tak kardynalne, że zaskoczyły nawet ekspertów prowadzących badania.

>> Czytaj też: Pracują nad ustawą o standaryzacji stron WWW

Połowa serwisów nie spełnia w najmniejszym stopniu standardów dostępności. Pozostałe pięć stron WWW otrzymało ocenę dostateczną, jednak balansują na granicy absolutnego minimum, co oznacza, że nie można ich w żaden sposób uznać za dostępne.

Badania przeprowadzili specjaliści z zakresu programowania i dostępności oraz audytorzy niepełnosprawni: niewidomi, niedowidzący i głusi. Podzielono je na dwa etapy - analizę ekspercką oraz badania z użytkownikami. Zastosowano sztywną punktację ocen dla wszystkich serwisów.

Sonda
Czy wiesz już na kogo zagłosujesz?
  • Tak
  • Nie
  • Zdecyduję w niedzielę
wyniki  komentarze

Serwisami o najwyższej liczbie punktów okazały się strony dwóch czołowych pretendentów do urzędu prezydenta - Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego. Pomimo rozlicznych błędów jako jedyne zawierały one wersje o zwiększonym kontraście, w obu przypadkach nazwane enigmatycznie "Wersja WAI". Niestety i w tych wersjach nie ustrzeżono się błędów.

We wszystkich serwisach można znaleźć pełen przegląd grzechów głównych niedostępności - brak nagłówków, brak mapy strony, brak opisu linków lub błędy w ich opisach, bezwzględne wielkości czcionek, niedostateczny kontrast i wiele innych.

Serwisy internetowe kandydatów na prezydenta RP mogłyby być dla osób niepełnosprawnych, tak jak dla wszystkich innych, źródłem informacji pozwalających na świadomy wybór w ramach realizacji prawa obywatelskiego, prawa do głosowania. Niestety w przypadku osób mających szczególnie utrudniony dostęp do zasobów internetowych – niewidomych, niedowidzących, głuchych i głuchoniewidomych – żaden z ubiegających się o głosy nie okazał większego zainteresowania doświadczanymi przez nie w tym zakresie trudnościami.

>> Czytaj też: Niewidzialna dyskryminacja

Kolejność i ocena serwisów:

Bronisław Komorowski - ocena dostateczna - 15 pkt
Jarosław Kaczyński - ocena dostateczna - 15 pkt
Grzegorz Napieralski - ocena dostateczna - 14,5 pkt
Andrzej Olechowski - ocena dostateczna - 14,5 pkt
Marek Jurek - ocena dostateczna - 14 pkt
Kornel Morawiecki - ocena niedostateczna - 11,5 pkt
Andrzej Lepper - ocena niedostateczna - 11,5 pkt
Waldemar Pawlak - ocena niedostateczna - 10,5 pkt
Janusz Korwin - Mikke - ocena niedostateczna - 7,5 pkt
Bogusław Ziętek - ocena niedostateczna - 7 pkt


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik