Firma stojąca za WordPress.com ma dość tego, że niektóre teksty blogerów są bez podstaw zgłaszane jako naruszenia praw autorskich. Jedno z takich nadużyć stało się przedmiotem pozwu na 10 tys. dolarów.
reklama
Nadużywanie praw autorskich w internecie często polega na nadużywaniu mechanizmu notice and takedown. Chodzi o to, że jakaś firma lub osoba zgłasza e-usługodawcy treść do usunięcia, rzekomo opublikowaną z naruszeniem prawa. Przykładowo wytwórnia filmowa może zgłosić, że film na YouTube jest jej własnym filmem. Wówczas YouTube może usunąć ten film.
Oczywiście zgłoszenia mogą być fałszywe. Dużo ostatnio pisaliśmy o usuwaniu kopii Linuksa z Chomikuj.pl na życzenie Microsoftu. To jest oczywiste nadużycie, bo Microsoft nie ma praw autorskich do Linuksa. Często też zdarza się, że z YouTube omyłkowo znikają filmy, które w rzeczywistości nie naruszyły niczyich praw.
Ten sam problem dostrzega firma Automattic, która dostarcza darmową usługę blogową WordPress.com. Przedstawiciele firmy od dawna mówili, że system antypirackich zgłoszeń przestaje działać jak należy, bo posiadacze praw autorskich nie zawsze działają w dobrej wierze.
Co więcej, Automattic postanowiła wystąpić do sądu razem z blogerem, który stał się ofiarą nadużywania praw autorskich.
Firma złożyła pozew wspólnie z blogerem o nazwisku Oliver Hotham. Ten bloger i student dziennikarstwa opublikował artykuł o organizacji Straight Pride UK. W tym artykule wykorzystał on wypowiedź Nicka Steinera, rzecznika Straight Pride UK.
Steinerowi najwyraźniej nie spodobał się artykuł blogera, ale rzecznik nie dyskutował z treścią tekstu. Zamiast tego wysłał e-maila do WordPress.com z powiadomieniem, że w tekście Hothama zacytowano jego treści bez pozwolenia. Firma Automattic zablokowała dostęp do artykułu na podstawie tego zgłoszenia.
Usunięcie artykułu Hothama wywołało oburzenie w internecie, co postawiło w złym świetle również firmę Automattic. Uważniej przyjrzała się ona racjom obu stron i doszła do wniosku, że Hotham miał prawo opublikować sporną treść, natomiast zgłoszenie Steinera było nadużyciem praw autorskich, z powodu którego ucierpiał zarówno bloger, jak i platforma WordPress.com.
Obaj pokrzywdzeni zażądali od Steinera po 5 tys. dolarów odszkodowania. Jeśli sąd przyzna im rację, będzie to bardzo wyraźne zwycięstwo nad osobą dopuszczającą się nadużywania prawa autorskiego. Pozew złożony przez Automattic można zobaczyć w serwisie Scribd (został tam opublikowany przez TorrentFreak).
Należy w tym miejscu dodać, że nie jest to pierwszy w USA pozew o nadużycie mechanizmu notice and takedown. W ubiegłym roku Lawrence Lessig, znany krytyk praw autorskich, pozwał wytwórnię muzyczną o nieuzasadnione usunięcie jego filmu z YouTube. Lessig wygrał proces, choć nie wiadomo, jakie koszty w związku z tym mogła ponieść wytwórnia.
Poniżej kopia pozwu przeciwko wniesionego przez Automattic przeciwko Steinerowi.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|