Właściciel isoHunt zamyka stronę i daje za wygraną w walce z MPAA. Zapłaci 110 mln USD

18-10-2013, 11:55

Wyszukiwarka torrentów isoHunt zakończy działalność, nie chcąc dłużej ciągnąć ponad 7-letniej walki sądowej z MPAA, organizacją przemysłu filmowego. Ten spór dotyczył czegoś więcej niż praw autorskich i dlatego takie zakończenie jest niepokojące.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wyszukiwarka torrentów isoHunt jeszcze działa w chwili pisania tego tekstu, ale niebawem zostanie zamknięta. Jej właściciel Gary Fung zdecydował się zakończyć ugodą spór sądowy ze studiami filmowymi, który rozpoczął się w roku 2006 w sądzie w Los Angeles. Było to tak dawno temu, że można było przywyknąć do faktu, że isoHunt ciągle sądzi się z MPAA.

W ramach ugody Gary Fung ma zapłacić powodom 110 mln dolarów. Umowa zawiera też zapis o tym, że Fung nie może więcej czerpać zysków z działalności związanej z naruszaniem praw członków MPAA. 

Wizerunkowy sukces MPAA

Przedstawiciele MPAA mówią oczywiście o dużym sukcesie. Zdaniem szefa organizacji Chrisa Dodda jest to "mocna wiadomość, że ci, którzy chcieliby budować biznes wokół zachęcania, umożliwiania i pomagania innym popełniania naruszeń praw autorskich, sami są sprawcami naruszeń i będą odpowiedzialni za swoje nielegalne działania".

Dodd ma racje co do jednego. Dla MPAA to zwycięstwo ma znaczenie przede wszystkim wizerunkowe. Organizacja może pokazać, że jeśli ona uznała kogoś za pirata, to ten ktoś może źle na tym wyjść. Trudno powiedzieć, czy poza tym przemysł filmowy zyskał cokolwiek. Wieloletni spór z pewnością był kosztowny. W roku podatkowym 2011 MPAA wydała na usługi prawne 9 mln dolarów. Z pewnością nie wszystkie poszły na walkę z isoHunt, ale po prostu warto pamiętać, że "zwycięstwa" MPAA nie są czystym zyskiem.

Uratowano tysiące firm :->

Chris Dodd powiedział również, że zamknięcie isoHunt pozwoli na zachowanie miejsc pracy i chronienie tysięcy firm. Tutaj trudniej się z nim zgodzić. Strona isoHunt istniała ponad 10 lat, a w tym czasie przemysł filmowy raczej się rozwijał. Czy teraz zacznie rozwijać się szybciej? To wątpliwe.

Inna sprawa, że już wcześniej zamknięto np. Napstera i Grokstera oraz wiele innych "pirackich" serwisów, a potem wcale nie zaobserwowano gwałtownego skoku w przemyśle rozrywkowym.

obrazek

Problem: odpowiedzialność usługodawcy

Zakończenie sporu ma znaczenie nie tylko dla isoHunt i MPAA. To nie był spór tylko o prawa autorskie, ale również spór o odpowiedzialność e-usługodawcy za treści publikowane przez użytkowników. W trakcie całego sporu Gary Fung argumentował, że isoHunt to wyszukiwarka, taka jak Google, i nie można karać jej dostawcy za naruszenia, których dokonują użytkownicy.

W marcu tego roku Sąd Apelacyjny dla Dziewiątego Okręgu orzekł, że wyszukiwarka Funga nie może podlegać tym samym zasadom, co Google, gdyż jej model biznesowy służył czerpaniu zysków z naruszeń praw autorskich. Był to pierwszy raz, gdy amerykański sąd apelacyjny orzekł coś takiego. Zawarta teraz ugoda niestety pozostawi wrażenie, że odpowiedzialność e-usługodawcy może być uzależniona od jego domniemanych intencji.

Sonda
Korzystałeś z isoHunt?
  • tak
  • bardzo rzadko
  • nie
wyniki  komentarze

Co ciekawe, firma Google mieszała się w spór z isoHunt i nie broniła wyszukiwarki torrentów, ale wyrażała zaniepokojenie argumentacją używaną przeciwko niej. 

Warto podkreślić, że isoHunt reagował na zgłoszenia naruszeń praw autorskich, usuwając linki do materiałów chronionych. Jeszcze w ubiegłym roku Gary Fung mówił, że posiadacze praw autorskich zwracający się do jego firmy z prośbą o usunięcie linku często byli zdziwieni dobrą współpracą. Wyszukiwarka starała się również promować utwory na licencji Creative Commons


Źródło: MPAA


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.