Włamywacze wykradli 6,7 mln dol. z internetowego banku

18-01-2012, 08:56

Akcja była perfekcyjnie zaplanowana - poinformowała gazeta "Sunday Times". Celem ataku padły jedynie konta firmowe.

Włamanie do południowoafrykańskiego Postbanku według Sunday Times miało być planowane od dłuższego czasu. Cyberzestępcy na przeprowadzenie ataku wybrali długi noworoczny weekend, podczas którego pracownicy nie czuwali nad pieniędzmi banku w wystarczający sposób.

Czytaj także: Wyciekły dane 24 milionów klientów sklepu Zappos

Zdaniem przedstawicieli placówki włamywacze musieli dokładnie znać systemy informatyczne, które wykorzystywane były w banku. Źródła gazety podają, że do ataku mieli się oni przygotowywać już od wielu miesięcy, infekując złośliwym oprogramowaniem komputery należące do jego pracowników.

Cyberprzestępcy zaczekali z przeprowadzeniem kradzieży do długiego weekendu, w ciągu którego udało im się przelać pieniądze z kont firm ATM, KwaZulu-Natal czy Free State do stworzonych przez siebie rachunków bankowych. Niestety systemy zabezpieczeń banku nie zadziałały w odpowiedni sposób.

- Sieć i zabezpieczenia Postbanku są szokujące i desperacko potrzebują gruntownego przeglądu - powiedział jeden z ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem. W ubiegłym roku podobnego włamania doświadczyło również amerykańskie Citigroup, jednak w tamtym przypadku nie udało się bezpośrednio wykraść pieniędzy z kont użytkowników.

Czytaj także: Hamas chce cyfrowej wojny z Izraelem


Źródło: Sunday Times
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy