Włamanie w imię bezpieczeństwa?

29-11-2009, 20:59

Osoba, która na początku listopada włamała się na stronę Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach, teraz wzięła sobie za cel Urząd Miasta w Szczecinku. "Co będzie następne? To już moja tajemnica" - napisała w liście do redakcji Dziennika Internautów.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


O włamaniu na stronę Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach i uzyskaniu dostępu do sprzężonej z nią bazy danych Dziennik Internautów informował niemal miesiąc temu. Kierownik Biura Informatyki wspomnianego urzędu zapowiedział podjęcie odpowiednich kroków prawnych w celu ujęcia sprawców, ale kategorycznie zaprzeczył wyciekowi danych.

>> Czytaj także: Włamanie i wyciek danych ze strony urzędu

Zrzut ekranu będący dowodem włamania
fot. DI - Zrzut ekranu będący dowodem włamania
W sobotę wieczorem, 28 listopada do redakcji Dziennika Internautów dotarła informacja o kolejnym ataku - tym razem na witrynę Urzędu Miasta w Szczecinku. Strona nie została podmieniona w całości, została tylko "przykryta" kolorem czarnym - napisał nasz informator. W chwili powstawania tego artykułu pod adresem www.szczecinek.pl/index.php rzeczywiście królowała czerń. Otrzymaliśmy też dwa zrzuty ekranu obrazujące uzyskanie dostępu do bazy danych urzędu.

- Włamania na strony urzędów w polskich miastach będą regularnie powtarzane - zapowiedział sprawca ataku, tłumacząc w dalszej części maila: Powodem tego jest głównie to, że właścicielom stron nie chce się zadbać o ich bezpieczeństwo. Może nagłośnienie tej sprawy sprawi, że w końcu administratorzy wezmą się za robotę, a nie będą brali pieniądze za coś, czego tak naprawdę w ogóle nie ma. Bo bezpieczeństwo to pojęcie względne w tym temacie.

To, że zabezpieczenia polskich stron internetowych pozostawiają wiele do życzenia, zauważyli nawet eksperci z Rządowego Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL. Przebadali oni 15 witryn należących do 8 instytucji państwowych, znajdując w sumie 167 błędów, w tym 44 o bardzo wysokim poziomie zagrożenia.

Warto jednak pamiętać, że włamanie na stronę internetową może skutkować odpowiedzialnością cywilną lub karną, nawet jeśli sprawca nie zrobi tego ze złych pobudek. Zgodnie z treścią art. 267 Kodeksu karnego kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

>> Czytaj także: Precedensowy wyrok w sprawie SQL Injection


Źródło: DI24.pl


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Xsolla


fot. Geralt


Tematy pokrewne:  

tag włamaniatag urzędy miasttag hackingtag hackedtag ataki
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.