Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Włączamy filtry antyphishingowe w popularnych przeglądarkach na Windowsie

11-10-2012, 20:07

Phishing całkiem słusznie kojarzy się z fishingiem, czyli rybołówstwem - różnica polega na tym, że zajmujące się nim osoby łowią nie ryby, a internautów, od których starają się wyłudzić poufne dane, czyli loginy, hasła, numery kart kredytowych itp. Producenci popularnych przeglądarek wyposażyli je w filtry antyphishingowe. Pokazujemy krok po kroku, jak je włączyć.

robot sprzątający

reklama


Typowy atak phishingowy składa się z kilku kroków. W pierwszej kolejności przestępcy wybierają cel. Z badań przeprowadzonych dwa lata temu przez ekspertów z PandaLabs wynika, że co tydzień w internecie pojawia się 57 tys. nowych stron podszywających się pod około 375 rozpoznawalnych marek z całego świata. Najwięcej, bo aż 64,72% z nich, udaje witryny różnych banków, na drugim miejscu znajdują się podrobione strony e-sklepów (26,81%).

Oszuści pozycjonują je, używając technik black hat SEO, które nie są zgodne z regulaminami wyszukiwarek. To powoduje, że internauci, wpisując w pole wyszukiwania określone frazy, wśród najpopularniejszych wyników znajdują linki do podrobionych stron. Do wabienia internautów na takie witryny używa się także poczty elektronicznej. Jeżeli rozsyłane przez phisherów e-maile będą sprawiać wrażenie wiarygodnych, są szanse, że część odbiorców kliknie w znajdujące się w nich linki i próbując zalogować się na fałszywych stronach, przekaże poufne dane w ręce oszustów.

Przestępcy przygotowują swoje strony bardzo starannie, tak by na pierwszy rzut oka internauci nie mogli odróżnić ich od oryginalnych. W wykrywaniu tego typu witryn mogą pomóc filtry antyphishingowe, w które zostały wyposażone wszystkie popularne przeglądarki. Zanim zaczniemy aktywnie korzystać z internetu, warto sprawdzić, czy zostały one włączone, a jeśli nie, to włączyć. Poniżej pokazujemy, jak tego dokonać.

Mozilla Firefox

Z menu wybieramy Opcje, co spowoduje wyświetlenie się kolejnego menu, gdzie również wybieramy Opcje.

Menu Firefoksa

W nowo otwartym oknie przechodzimy do zakładki Bezpieczeństwo, gdzie zaznaczamy Blokuj witryny zgłoszone jako stwarzające zagrożenie oraz Blokuj witryny zgłoszone jako próby oszustwa internetowego. Wybór potwierdzamy, klikając przycisk OK.

Włączanie filtrów antyfishingowych w Firefoksie

Google Chrome

Z menu wybieramy opcję Ustawienia.

Menu Google Chrome

Na dole wyświetlonej strony klikamy w napis Pokaż ustawienia zaawansowane i w sekcji Prywatność zaznaczamy pole wyboru Włącz ochronę przed wyłudzaniem danych (phishingiem) i złośliwym oprogramowaniem.

Włączanie filtrów antyfishingowych w Google Chrome

Internet Explorer

Klikając widoczny u góry symbol zębatego koła, otwieramy menu i wybieramy najpierw Bezpieczeństwo, następnie Włącz filtr SmartScreen.

Menu IE9

Aby aktywować wybrany filtr, klikamy w nowo otwartym oknie przycisk OK.

Włączanie filtrów antyfishingowych w IE9

Opera

Z menu wybieramy Ustawienia, a po wyświetleniu się kolejnego menu – Preferencje.

Menu Opery

W nowo otwartym oknie przechodzimy do zakładki Zaawansowane, gdzie wybieramy Bezpieczeństwo i zaznaczamy Włącz ochronę przed oszustwami i złośliwym oprogramowaniem. Wybór potwierdzamy, klikając przycisk OK.

Włączanie filtrów antyfishingowych w Operze

Safari

Z menu wybieramy opcję Preferencje.

Menu Safari

W nowo otwartym oknie przechodzimy do zakładki Ochrona i zaznaczamy pole wyboru Ostrzegaj, gdy odwiedzam fałszywą witrynę.

Włączanie filtrów antyfishingowych w Safari

Czytaj także: O ciasteczkach i śledzeniu - jak sobie z tym radzić na Windowsie


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DI24.pl