Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wizerunek orła na stronach internetowych

redakcja 18-05-2005, 12:34

Obowiązujące prawo nie reguluje zagadnienia umieszczania na stronach internetowych godła Rzeczypospolitej Polskiej, wyjaśniła Najwyższa Izba Kontroli w odpowiedzi na skierowanej do niej pytania.

robot sprzątający

reklama


W ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 7, poz. 18 ze zm.) przyjęto odrębne unormowania dotyczące używania wizerunku orła ustalonego dla godła (orzeł biały) i godła (orzeł biały w czerwonym polu tarczy).

Wspomniana ustawa, w art. 2a, dopuszcza możliwość używania samego wizerunku orła ustalonego dla godła przez określone grupy podmiotów, nie określając jednak zasad w tym zakresie.

Miejsca umieszczania godła zostały natomiast określone w art. 3 ustawy - chodzi w szczególności o pomieszczenia urzędowe, sale posiedzeń, sale wykładowe i lekcyjne. Regulacja ta nie obejmuje jednak stron internetowych.

Dla przykładu, zamieszczony na stronie internetowej Najwyższej Izby Kontroli wizerunek orła jest poprawny, czyli zgodny z wizerunkiem orła ustalonym dla godła, określonym w załączniku nr 1 do ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Nie można go jednak traktować jako godło RP, gdyż nie został umieszczony w czerwonym polu tarczy.

Należy dodać, że w informacji o wynikach kontroli używania symboli państwowych przez organy administracji publicznej NIK sformułowała wniosek dotyczący konieczności jednoznacznego uregulowania również tego zagadnienia - w trakcie opracowywania nowej ustawy dotyczącej symboli państwowych.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: NIK