Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wirus w iTunes to oszustwo! Nie potwierdzaj danych dostępowych do konta Apple ID

23-06-2016, 15:11

Użytkownicy urządzeń firmy Apple otrzymują od niedawna fałszywe e-maile, w których znajduje się informacja o zainfekowaniu wirusem aplikacji iTunes. Nadawca wiadomości podszywa się pod znanego producenta i pod groźbą utraty dostępu do konta Apple ID, nakłania odbiorcę do kliknięcia w link. To oszustwo i próba wyłudzenia danych, zwane phishingiem.

Fałszywy mail z informacją o rzekomym zainfekowaniu iTunes wirusem

Link z fałszywego e-maila przekierowywał na stronę przypominającą tę przeznaczoną do logowania do konta Apple, służącego m.in. do autoryzacji zakupów w iTunes i App Store - informują eksperci z ESET. Oszuści straszyli, że jeśli nie potwierdzi się danych w ciągu 72 godzin, utraci się dostęp do konta Apple ID.

Ofiara, która zalogowała się na wspomnianej stronie, podając wcześniej swój AppleID i hasło, była następnie przekierowana na kolejną stronę. To witryna służąca do potwierdzenia danych płatnika, na której użytkownik proszony jest o podanie danych osobowych takich jak imię i nazwisko, data urodzenia czy adres.

- Warto zachować ostrożność podczas klikania w przesłane linki, nawet jeśli nadawca wiadomości wydaje się wiarygodny. Należy także sprawdzić, czy strona logowania jest prawdziwa – może w tym pomóc menedżer haseł, który nie poda loginu i hasła do strony, która nie zostanie rozpoznana przez narzędzie służące do zarządzania hasłami – mówi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

Ekspert podkreśla, że strona wyłudzająca dane została już usunięta i radzi wszystkim, którzy otrzymali opisywaną powyżej wiadomość i podali swoje dane na fałszywej stronie, by zresetowali hasło do swojego Apple ID.

W rozpoznaniu różnych internetowych rodzajów oszustów pomaga doświadczenie i wiedza, jak się zachowywać w danych sytuacjach. Tę ostatnią, opartą na wieloletnim doświadczeniu redaktorów DI oraz ekspertów od bezpieczeństwa z firmy Microsoft możecie zdobyć pobierając nasz bezpłatny Niezbędnik DI. Opisujemy w nim nie tylko zagrożenia, ale przede wszystkim sposoby zabezpieczenia się przed nimi. Zapraszamy do pobierania:

http://di7.pl/niezbednikdi1 (plik PDF)

Fałszywa strona wyłudzające dane do logowania do Apple ID

Fałszywa strona wyłudzające dane do logowania do Apple ID

Zrzuty ekranu: ESET


Źródło: ESET