Wirus ułatwia przejęcie kontroli nad mailingiem dyplomatów

09-05-2019, 20:23

Zidentyfikowano kolejnego wirusa w arsenale grupy cyberprzestępczej Turla, odpowiedzialnej w przeszłości za ataki na placówki dyplomatyczne oraz konsulaty. LightNeuron, bo tak nazywa się malware, pozwala przejąć pełną kontrolę nad dowolnym serwerem pocztowym Microsoft Exchange, a nawet podszyć się pod wybranego użytkownika i w jego imieniu wysyłać spreparowane wiadomości e-mail.

Jak dowiedli eksperci z ESET, zagrożenie zidentyfikowane jako LightNeuron wykorzystywane jest przynajmniej od 2014 roku. Na celowniku przestępców znajdują się przede wszystkim instytucje rządowe. Lista zidentyfikowanych do tej pory ofiar obejmuje m.in. ministerstwo spraw zagranicznych jednego z państw Europy Wschodniej oraz regionalną bliskowschodnią organizację dyplomatyczną. Wpisuje się to w profil dotychczasowej działalności grupy Turla, odpowiedzialnej za szereg ataków na wysokiej rangi instytucje państwowe na całym świecie.

LightNeuron pozwala cyberprzestępcom przejąć kontrolę nad dowolnym serwerem pocztowym Microsoft Exchange, a następnie uzyskać dostęp do wszystkich przechodzących przez niego wiadomości. W razie potrzeby możliwe jest także podszycie się pod jednego z prawdziwych użytkowników i wysłanie spreparowanej wiadomości e-mail. Kontrola nad złośliwym oprogramowaniem odbywa się z pomocą komend, zaszyfrowanych steganograficznie wewnątrz plików graficznych JPG i dokumentów PDF. Dzięki temu wysyłane przez oszustów maile z poleceniami nie budzą żadnych podejrzeń.

Według specjalistów LightNeuron stanowi w rękach przestępców wyjątkowo niebezpieczne narzędzie, gdyż zanim atak zostanie wykryty, może minąć nawet kilka lat. W tym czasie przestępcy mają dostęp do całej komunikacji wewnątrz danej organizacji i mogą dyskretnie gromadzić informacje. Zagrożenie jest tym groźniejsze, że jako pierwsze wykorzystuje mechanizm Microsoft Exchange Transport Agent. Dzięki temu LightNeuron jest traktowany podobnie jak rozwiązania zabezpieczające przed spamem. Daje to zagrożeniu niemal nieograniczony dostęp do serwera.

Źródło: ESET


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930