Wirus RedDrop szantażuje użytkowników urządzeń mobilnych

01-03-2018, 15:57

Wirus RedDrop został ukryty w ponad 50 aplikacjach - od tych bardzo praktycznych, takich jak edytory obrazu, kalkulatory, aż po aplikacje do nauki języków obcych lub aplikacje związane z podbojem kosmosu i astronomią.  W jaki sposób działa i jak się przed nim zabezpieczyć?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


RedDrop to wyrafinowany wirus, który może uzyskać dostęp do większości informacji przechowywanych na urządzeniach mobilnych, czyli do zdjęć, kontaktów, danych aplikacji, czy sieci internetowych w pobliżu urządzenia. Hakerzy zaangażowali blisko cztery tysiące stron w celu jego dystrybucji. Dotychczas największą aktywność RedDropa wykryto w Chinach.

Niepodejrzewający niebezpieczeństwa użytkownik instaluje go razem z oficjalną aplikacją dostępną na serwisie Baidu. Następnie poprzez sieć czterech tysięcy stron, zawierających tego wirusa, łączy się ze sklepem i instaluje wybraną przez nas aplikację. Od tego momentu wszystko dzieje się błyskawicznie. Dane zawarte w naszym telefonie przesyłane są na zewnętrzne serwery. Jednocześnie RedDrop wpisuje użytkownika do usługi SMS Premium i wyłudza od nas pieniądze. Na ekranie urządzenia pojawia się zdjęcie kobiety, przywodzącej na myśl gry dla osób pełnoletnich. Za każdym razem, gdy użytkownik dotyka ekranu, aby przesunąć zdjęcie, wysyłany jest SMS premium.

Hakerzy nie tylko kradną nasze dane, lecz przechowują je prawdopodobnie w celu ewentualnego szantażu, a każdy z nas skrywa na urządzeniach mobilnych cenne tajemnice, jak twierdzi Łukasz Nowatkowski z firmy G Data.

Ochrona przed tego typu złośliwym oprogramowaniem jest możliwa dzięki przestrzeganiu kilku żelaznych zasad. Pamiętaj o aktualizacjach oprogramowania. Zainstaluj program chroniący Twój telefon. Instaluj aplikacje tylko z zaufanych źródeł i pamiętaj o tworzeniu kopii zapasowych.

 Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.