Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wirtualna Polska sprzedana O2 za 375 mln złotych

24-10-2013, 08:51

Od dawna mówiono, że Orange chce sprzedać portal Wirtualna Polska. Teraz wiadomo, że jego nowym właścicielem będzie O2, co oznacza stworzenie silnego gracza na rynku portali i poczty.

Już na początku tego roku mówiono, że TP chce sprzedać Wirtualną Polskę. Początkowo jako możliwego kupca wskazywano Agorę. Potem sugerowano Cyfrowy Polsat, radio RMF oraz firmę Bauer Media, do której należy portal Interia.pl.

Teraz już wiadomo, że to spółka O2 będzie nabywcą. Przejęcie finansuje fundusz private equity Innova Capital. Wartość transakcji wynosi 375 mln złotych. Umowa, o której wczoraj poinformował m.in. Orange, ma charakter warunkowy i wymaga zgody UOKiK. Orange Polska spodziewa się sfinalizowania transakcji w I kwartale 2014 r.

Będzie nowy, bardzo silny gracz

- Zależało nam na tym, by wybrać partnera oferującego nie tylko najlepsze warunki transakcji, ale też gwarantującego rozwój Wirtualnej Polski. Wybraliśmy fundusz private equity Innova Capital, który finansuje przejęcie WP i połączenie jej z Grupą O2. Powstanie firma, która zostanie liderem w segmencie portali horyzontalnych w Polsce. Jestem więc spokojny o przyszłość Wirtualnej Polski – powiedział Bruno Duthoit, prezes Orange Polska.

375 mln złotych to nie jest kwota bardzo duża. Wcześniejsze przejęcie Onetu przez Ringier Axel Springer miało kosztować ok. 960 mln złotych. Nie ma to jednak kluczowego znaczenia, bo wysoka cena transakcji nie gwarantuje sukcesu. Swojego czasu TVN zapłacił za Onet jeszcze więcej i nie potrafił go wykorzystać. Teraz, po transakcji za 375 mln, to właśnie Onet musi uważać na połączone siły WP i O2.

grafika

Krzysztof Krawczyk z funduszu Innova Capital powiedział, że dzięki połączeniu O2 i Wirtualnej Polski można stworzyć "gracza numer jeden w Polsce". Dodał, że ten gracz może być wzmocniony kolejnymi przejęciami "również w obszarach wykraczających poza to, co oba portale robiły do tej pory".

W prasie nowa grupa jest już określana jako Grupa Wirtualna Polska. Według Megapanelu będzie ona na drugą siłą w polskiej sieci, zaraz po Google.

Sonda
Czy połączenie Wirtualnej Polski i O2.pl to dobry pomysł?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

WP i O2 są komplementarne

Warto zauważyć, że choć O2 i Wirtualna Polska to portale oferujące podobne usługi, są one na tyle różne, by wzajemnie poszerzały swoje możliwości. Portal O2 kojarzony jest z treściami plotkarskimi, natomiast Wirtualna Polska będzie mogła się rozwijać jako serwis informacyjny, konkurujący z takimi mediami, jak serwisy Agory. Będą też obszary, w których obydwa portale mogą po prostu połączyć siły, nie wdając się w analizę różnic, np. rynek usług e-mail.

W ogólności od dawna odnosiło się wrażenie, że Wirtualna Polska to ceniona marka związana z polskim internetem od zawsze, której brakowało nieco agresywności w zdobywaniu rynku. O2 może ją nieco ożywić.


Źródło: Orange