Windows traci wsparcie deweloperów
Programiści coraz rzadziej piszą aplikacje z myślą o systemie Windows. Powodem takiego stanu rzeczy jest nie tylko zwiększone zainteresowanie aplikacjami internetowymi, ale także coraz większe zainteresowanie deweloperów Linuksem - donosi firma Evans Data.
Z opublikowanego wczoraj raportu Evans Data wynika przede wszystkim, że deweloperzy coraz rzadziej tworzą programy z myślą o Windowsie. Niecałe 64,8% programistów amerykańskich tworzy obecnie aplikacje dla tego systemu, podczas gdy w zeszłym roku odsetek ten wynosił 74%.
Aplikacje dla Linuksa tworzy 11,8% (w zeszłym roku było to 8,8%) co oznacza wzrost w tym segmencie rynku o 34%! Przedstawiciele Evans Data mówią, że taka tendencja utrzymuje się od dwóch lat. Windows ciągle traci, podczas gdy Linux zyskuje. Poza tym coraz większe jest zainteresowanie twórców oprogramowania platformami mobilnymi.
Z badań Evans Data wynika też, że najczęściej używanym przez amerykańskich deweloperów językiem skryptowym jest Javascript, który ma niemal trzy razy tyle zwolenników co PHP, Ruby i Python. Evans Data spodziewa sie jednak zwiększenia zainteresowania językiem Ruby w przyszłym roku. Firma prognozuje również wyraźne zwiększenie zainteresowania wirtualizacją.
Można się też spodziewać, że systemy operacyjne nie będą miały niebawem tak dużego znaczenia jak dotychczas. O wiele ważniejsza dla rynku będzie kwestia rozwoju przeglądarek internetowych.
Ciekawy komentarz do wyników badań Evans Data zamieścił na blogu CNET Charles Cooper. Uważa on, że Microsoft sam doprowadził do zwiększenia zainteresowania innymi systemami operacyjnymi dopuszczając do powstania zbyt dużej luki czasowej pomiędzy Windowsem XP i jego następcą. Przez te kilka lat zarówno Apple jak i twórcy Linuksa ciągle udostępniali nowości, co pozwoliło im na nadgonienie strat.