Windows 8.1: Menu start nie wróci. Microsoft kontynuuje swoją wizję

31-05-2013, 09:02

Do systemu Windows 8 może i wróci przycisk start, ale nie wróci znane menu dające dostęp do programów i ustawień. To oznacza, że zmiany nie zadowolą tradycjonalistów, a dla fanów nowej wizji też niewiele zmienią.

Wczoraj Microsoft ogłosił oficjalnie, jakie nowości znajdą się w pierwszej wielkiej aktualizacji najnowszego Windowsa, określanej teraz jako Windows 8.1.

Najwięcej emocji od dawna wzbudza kwestia przycisku Start, którego brakuje wielu ludziom. Od dawna plotkuje się o tym, że Microsoft go przywróci. Teraz, śledząc doniesienia mediów, można mieć mieszane uczucia. Część gazet donosi, że przycisk faktycznie powróci, a część z nich, że praktycznie nic się nie zmieni. 

Przycisk Start wróci, menu nie!

Microsoft potwierdził wczoraj, że w Windows 8.1 pojawi się przycisk "Start" z logo Windowsa. Niestety istotniejsze jest to, do czego ten przycisk posłuży.

zrzut

Nowy przycisk nie będzie dawał dostępu do menu Start, które rozwijało się nad pulpitem, miało strukturę drzewa i dawało dostęp zarówno do programów, jak i ustawień systemu. Czegoś takiego już nie będzie. Nowy przycisk Start będzie dawał dostęp do ekranu startowego, czyli użytkownik po jego kliknięciu znów natknie się na kafelki. Hura!

W tej sytuacji wielu ludzi zadaje jedno pytanie - po co w ogóle przycisk Start, który nie daje dostęp do menu Start?

Microsoft broni wizji Windows 8

Microsoft wyraźnie daje do zrozumienia, że wizja Windowsa 8 jest kontynuowana. Najnowszy wpis na blogu firmy jest zatytułowany "Kontynuowanie wizji Windows 8 z Windows 8.1". Celem przycisku Start nie jest zatem wracanie do czegokolwiek. Chodzi raczej o rzucenie jakiejś kiełbaski windowsowym tradycjonalistom, żeby się z niej cieszyli i przestali szczekać. 

Niestety kiełbaska nie będzie smakować. Tradycjonaliści nie chcą przycisku Start bez menu Start, co widać w komentarzach na blogu Microsoftu. Są też komentarze " windowsowych modernistów", którzy nie chcą obowiązkowego przycisku Start i nie mają pojęcia, po co go wprowadzono. Można więc odnieść wrażenie, że proponowana zmiana nie zadowala nikogo. 

Co jeszcze w Windows 8?

Oczywiście Windows 8.1 to nie tylko nowy przycisk Start. Microsoft ogłosił jeszcze inne nowości. Będą zmiany w interfejsie dotyczące m.in. dostępnych rozmiarów kafelków. Ulepszone zostanie także wyszukiwanie, które będzie przedstawiać wyniki z różnych źródeł - internetu, aplikacji, SkyDrive, plików i ostatnio podejmowanych działań. Spodoba się to ludziom, którzy nie lubią wiele klikać przed rozpoczęciem wyszukiwania.

zrzut

Należy też spodziewać się ulepszenia aplikacji wbudowanych w system. Będą zapowiadane już wcześniej ulepszenia funkcji Snap View pozwalającej na jednoczesne korzystanie z wielu programów i wygodne dzielenie ich na jednym lub na wielu ekranach.

zrzut

Sonda
Czy powrót przycisku Start ma sens bez menu Start?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Poza tym Windows 8.1 będzie zapisywał pliki użytkownika bezpośrednio w sieciowym dysku SkyDrive, co oznacza nową jakość współpracy z chmurą. Użytkownicy dostaną też przeglądarkę IE11, która ma być szybsza i ma lepiej działać na urządzeniach dotykowych.

Windows 8.1 ma się pojawić w tym roku. Wiadomo, że 26 czerwca wraz ze startem konferencji Microsoft Build ma zostać pokazana wczesna wersja Windowsa 8.1. W tym samym czasie Microsoft ma powiedzieć więcej o aktualizacji Windows Embedded, która zostanie wydana w tym samym czasie co Windows 8.1.

Czytaj także: Windows 8: sprzedano 100 mln licencji. Windows Blue w drodze


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930