Windows 8 sprzedaje się dobrze. Przynajmniej tak, jak Windows 7

28-11-2012, 11:02

Windows 8 wciąż jest powodem narzekań, ale Microsoftu sprzedał 40 mln licencji po miesiącu od premiery. Czy to dobrze? Zależy, jak zinterpretujemy te wyniki.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Brandon LeBlanc z Microsoftu ogłosił wczoraj na blogu firmy, że miesiąc po premierze Windowsa 8 sprzedano 40 mln licencji na nowy system Microsoftu. Wynikiem tym pochwaliła się również przed inwestorami Tami Reller, jedna z pań odpowiedzialnych od niedawna za Windowsa.

40 mln licencji w miesiąc - to brzmi nieźle. Jeśli się jednak nad tym zastanowimy, będziemy musieli przyznać, że nie wiemy, co ta liczba oznacza. Czy to dużo?

Windows 8 sprzedaje się jak Windows 7

Odpowiedź brzmi: to raczej dużo. Po premierze Windowsa 7, uznawanego za bardzo udany system, Microsoft informował, że udało się sprzedać 60 mln licencji w okresie od 22 października 2009 do końca 2009 roku - to ponad 9 tygodni. Oznacza to, że w pierwszym miesiącu sprzedaży Windowsa 7 Microsoft mógł sprzedać ok. 40 mln licencji. 

Trzeba zaznaczyć, że sprzedaż 40 mln licencji nie oznacza 40 mln instalacji nowego systemu. Oznacza to jedynie, że licencje trafiły do sprzedawców i nie mamy pewności, jak przyjęły się one u użytkowników końcowych. Tej pewności nie było także w przypadku Windowsa 7, zatem sytuacja nie jest znacząco inna. 

zdjęcie

Windows 8 napędzany zniżkami

Trzeba mieć przy tym wszystkim na uwadze, że aktualizacje systemu były w przypadku Windowsa 8 dostępne w specjalnej promocji, dzięki której część użytkowników Windowsa 7 może  pobrać aktualizację za 14,99 dolarów. Dla użytkowników z Polski cena w tej promocji wynosiła 69 złotych.

Windows 8 był także pierwszą wersją Windowsa sprzedawaną jako pobranie za niecałe 40 dolarów. Użytkownicy korzystający z tego typu promocji również niekoniecznie instalowali system. Wielu z nich mogło kupić go na przyszłość, korzystając z atrakcyjnej oferty. Poprzednie wersje Windowsa nie wymagały takiego wspomagania promocjami.

Przychody z Windows Store

Oceniając sytuację Microsoftu, trzeba jeszcze brać pod uwagę, że nowy Windows jest wyposażony w sklep z aplikacjami, który pozwala Microsoftowi na zarabianie na używaniu systemu, a nie tylko na sprzedaży licencji.

Sonda
Czy wyniki sprzedaży Windowsa 8 zaskakują Cię?
  • nie, spodziewałem się takiej sprzedaży
  • tak, to się sprzedaje lepiej niż oczekiwałem
  • sprzedaż jest gorsza niż oczekiwałem
  • nie obchodzi mnie to
wyniki  komentarze

Liczba aplikacji w Windows Store początkowo rozczarowywała, potem gwałtownie skoczyła przed premierą. Po rozpoczęciu sprzedaży Windowsa 8 ta liczba jeszcze się podwoiła. W sklepie królują aplikacje bezpłatne, ale według Microsoftu przychód z aplikacji przekroczył już próg 25 tys. dolarów, z czego 80% trafiło do deweloperów. 

Szanse i zagrożenia

Nadzieją dla Microsoftu jest urządzenie Surface, które okazało się najpopularniejszym urządzeniem dla Windowsa 8/RT, przynajmniej w zestawieniu pojedynczych modeli. Trzeba więc przyznać, że machina Windowsa 8 i nowej filozofii Microsoftu powoli się rozkręca, choć nie można wykluczyć, że więcej osób niż dotąd zechce spróbować produktów konkurencyjnych.


Źródło: Blogging Windows


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.