Wikipedia uzbierała 25 mln dolarów. Kolejny rok bez reklam!

28-12-2012, 13:24

Wikipedia nie zginie z powodu braku pieniędzy. Kolejna zbiórka na wolną encyklopedię została zakończona i znów padł rekord zebranych środków. Internauci są w stanie dobrowolnie płacić za potrzebne im treści.

Wikipedia to jedna z najbardziej popularnych stron w internecie, która w przeciwieństwie do innych popularnych stron działa tylko dzięki dobroczynności internautów. Ochotnicy poświęcają swój wolny czas na tworzenie artykułów, ale potrzebne są także pieniądze... dużo pieniędzy. Dlatego co roku Wikimedia Foundation organizuje zbiórki pieniędzy, które są coraz krótsze i coraz bardziej skuteczne.

25 milionów na Wikipedię

Wczoraj Fundacja Wikimedia ogłosiła zakończenie udanej corocznej zbiórki. Udało się pozyskać 25 mln dolarów od 1,2 mln darczyńców. Kampania promująca zbiórkę trwała w tym roku zaledwie 9 dni, podczas gdy w roku 2011 było to aż 46 dni. W czasie najlepszego dnia tej kampanii udało się zebrać ponad 2,3 mln dolarów od ponad 145,5 tys. darczyńców.

Liczba darczyńców rośnie

Warto porównać tegoroczną zbiórkę z poprzednimi latami: 

  • W roku 2011 zebrano "tylko" 20 mln dolarów od blisko miliona darczyńców. Kampania promująca zbiórkę trwała 46 dni.
  • W roku 2010 zbiórka trwała 50 dni i zebrano 16 mln dolarów, a liczba darczyńców wynosiła ponad 500 tys. 

Widzimy zatem wyraźnie, że pojawiające się w przeszłości artykuły o "śmierci Wikipedii" nie przystawały do rzeczywistości. To prawda, że redagowanie tak rozbudowanej encyklopedii jest coraz mniej "przyjazne" i bardziej wymagające dla redaktorów, ale z drugiej strony rośnie liczba osób gotowych do udzielenia wsparcia finansowego.

Teraz Wikipedia uruchomi kampanię z podziękowaniami dla darczyńców, która potrwa do końca roku. 

zdjęcia
Wolontariusze Wikipedii prezentowani w ramach kampanii z podziękowaniami

Wikipedia - wielki sukces crowdfundingu

Sukces zbiórki na Wikipedię jest także największym sukcesem crowdfundingu (finansowania społecznościowego) i czegoś, co w DI określamy mianem modelu "zapłać ile chcesz". To jest najlepszy dowód na to, że internauci są gotowi płacić za dobre i potrzebne im treści, nawet jeśli nie zostaną do tego zmuszeni.

Obecnie Wikipedia oraz jej siostrzane projekty notują 483 mln unikalnych odwiedzających miesięcznie. Wikipedia jest dostępna w 285 językach i zawiera ponad 24 mln artykułów stworzonych przez ponad 80 tys. ludzi. Fundacja Wikimedia stojąca za Wikipedią wykorzystuje nie tylko pieniądze od indywidualnych darczyńców, ale także stara się o pozyskiwanie grantów.

Widząc tak wielki sukces crowdfundingu, możemy zrozumieć, dlaczego plany polskich polityków dotyczące regulacji crwodfundingu są tak niepokojące. Więcej o tym w tekście pt. Zbieranie datków przez internet trzeba będzie zgłosić? Wraca pomysł regulacji crowdfundingu


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031