Wikipedia teraz z pełnym wsparciem dla HTTPS

04-10-2011, 13:00

Projekty związane z internetową encyklopedią wzbogaciły się o natywne wsparcie dla bezpiecznego protokołu HTTPS.

Na stronach Wikimedia ogłoszono, że użytkownicy mogą teraz przeglądać wszystkie strony projektu, wykorzystując protokół HTTPS. Ma to lepiej zabezpieczyć użytkowników przed śledzeniem ich zachowania w sieci, jak również kradzieżą hasła.

Czytaj także: QRpedia, czyli wygodny dostęp do Wikipedii ze smartfona (wideo)

Załadowanie witryny w wersji wykorzystującej HTTPS sprowadza się do modyfikacji adresu po dodaniu do niego litery "s" (np. https://pl.wikipedia.org). Już wcześniej można było bezpiecznie przeglądać projekty Wikimedii, korzystając z adresu secure.wikimedia.org bądź rozszerzeń dla przeglądarki, jednak było to mniej wygodne, a do tego nie zawsze przynosiło pożądany efekt.

Użytkownicy przeglądający Wikipedię z wykorzystaniem HTTPS wciąż często mogą jednak być świadkami komunikatów, takich jak: Połączenie z domeną pl.wikipedia.org jest szyfrowane za pomocą klucza o długości 256 bitów. Strona zawiera także niezabezpieczone zasoby. Zasoby te mogą być wyświetlane przez innych użytkowników podczas przesyłania i mogą zostać zmodyfikowane przez intruza w celu zmiany sposobu działania strony.

Jak zapewniają przedstawiciele Wikimedii, będzie to obiektem przyszłych prac społeczności, które jednak ze względu na skalę projektu mogą potrwać jeszcze bardzo długo. Na początku roku możliwość wykorzystywania HTTPS trafiła do Facebooka oraz licznych usług Google'a. I w tym przypadku nie obeszło się jednak bez trudności, bo bezpieczny protokół nie współpracował z wieloma aplikacjami w witrynie społecznościowego giganta.

Czytaj także: Polska Wikipedia ma już 10 lat


Źródło: Wikimedia
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930