Wikileaks publikuje e-maile kłopotliwe dla Syrii... i jej przeciwników

06-07-2012, 07:34

Wikileaks ma i opublikuje ponad 2 mln e-maili syryjskich polityków, ministerstw oraz powiązanych z nimi firm. Tego wycieku można było się spodziewać. Wikileaks zazwyczaj publikuje coś wówczas, gdy Julian Assange jest w kropce.

Nowy wyciek Wikileaks nosi miano Syria Files. W jego ramach demaskatorski serwis ma opublikować 2,434,899 wiadomości e-mail z 680 domen. Są to wiadomości w różnych językach, m.in. w arabskim i rosyjskim. To materiał o wiele bardziej obszerny niż głośne swojego czasu depesze amerykańskich dyplomatów. Syryjskie e-maile pochodzą z lat 2006-2012.

Jak zwykle, Wikileaks współpracuje przy wycieku z mediami. Artykuły bazujące na ujawnionych e-mailach powinny się niebawem pojawić na stronie WikiLeaks oraz w następujących mediach: Al Akhbar (Liban), Al Masry Al Youm (Egipt), ARD (Niemcy), Associated Press (USA), L’Espresso (Włochy), Owni (Francja) oraz Publico.es (Hiszpania).

Czytaj: Wikileaks pokazuje ciemne strony wywiadu korporacji i państw

Szef projektu Wikileaks Julian Assange twierdzi, że ujawniony materiał jest zawstydzający zarówno dla Syrii, jak i jej przeciwników. Pomaga on nie tylko zwyczajnie krytykować jedną lub drugą grupę, ale zrozumieć ich interesy, działania i myśli - czytamy na stronie Wikileaks. 

Obecnie Syria zmaga się z poważnym konfliktem wewnętrznym, którego efekty są bardzo krwawe. W ciągu ostatnich 18 miesięcy zginąć mogło nawet 15 tysięcy ludzi. Udostępnione e-maile mają jednak ujawniać nie tylko to, co działo się w samej Syrii, ale również związaną z tym korespondencję wschodnich i zachodnich przedsiębiorstw.

Więcej szczegółów na chwilę obecną nie ma, ale musimy mieć na uwadze, że analiza tego materiału może zająć całe miesiące. 

Sonda
Czy kolejne wycieki zmienią sytuację Juliana Assange?
  • mogą zmienić
  • nie zmienią
  • tylko na gorsze
  • nie wiem
wyniki  komentarze

Ujawnienie wycieku akurat teraz nie powinno dziwić. Julian Assange umknął ostatnio policji brytyjskiej, prosząc o azyl w ambasadzie Ekwadoru, ale jego sytuacja wciąż jest niejasna. Nawet po otrzymaniu azylu może on być de facto uwięziony. Historia wycieków Wikileaks pokazuje, że najczęściej w tych trudnych dla Assange'a momentach pojawia się nowy wyciek, co oczywiście wzmaga aktywność wszystkich zwolenników założyciela Wikileaks.

Można wątpić w to, czy wyciek zmieni sytuację Assange'a. Wikileaks publikowało już różne sensacyjne materiały, gdy szef projektu walczył z ekstradycją. Tak było z wyciekami dotyczącymi przemysłu inwigilacji oraz e-maili firmy Stratfor. Problem w tym, że nawet najbardziej sensacyjny wyciek nie powstrzyma działania organów ścigania, które po prostu nie mogą przerwać swoich procedur z powodu ujawnienia nawet najbardziej niespodziewanej i sensacyjnej informacji.

Czytaj: Gdybyście chcieli wiedzieć... Assange dalej siedzi w ambasadzie


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy