Wielkie ambicje UE: jednolite taryfy, zrywanie umowy za powolny internet, neutralność sieci

12-09-2013, 08:47

Opłaty za połączenia stacjonarne i komórkowe w UE powinny być jednolite - uważa Komisja Europejska, która chce największej w historii UE reformy komunikacji. Ta sama reforma ma dać nowe prawa konsumentom i zagwarantować neutralność sieci - teoretycznie.

Komisja Europejska bardzo lubi regulowanie rynku telekomunikacyjnego. Od lat zajmuje się regulowaniem roamingu, a w roku 2009 powstał pakiet telekomunikacyjny, który zreformował m.in. prawa konsumentów. Polska ledwo co go wdrożyła.

Politycy UE wierzą, że da się stworzyć jednolity europejski rynek telekomunikacyjny, na którym będą panowały jednolite zasady gry i ceny. Klient będzie wiedział, co mu się należy i będzie miał pewność, że dzwoniąc do znajomego z Hiszpanii, zapłaci za rozmowę podobnie, jak za połączenie z rodziną z Niemczech. Taka jest idea.

Wczoraj Komisja Europejska przyjęła "najambitniejszy plan w 26-letniej historii reform rynku telekomunikacyjnego", który ma doprowadzić do ostatecznego ujednolicenia rynku. Ten plan zakłada:

  1. zmuszenie operatorów do opracowania planów taryfowych na całą UE, bez roamingu;
  2. stworzenie przepisów, które ułatwią inwestycje zagraniczne;
  3. zniesienie dodatkowych opłat za rozmowy międzynarodowe;
  4. neutralność sieci.

 Omówmy to bardziej szczegółowo.

Eliminowanie roamingu

Opłaty za połączenia przychodzące podczas podróży w UE mają być zniesione z dniem 1 lipca 2014 r. Operatorzy będą mieli do wyboru:

  1. zaoferować swoim klientom plan taryfowy dla całej UE;
  2. pozwolić swoim klientom na częściowe odejście do konkurencji, tj. na wybranie osobnego dostawcy usług roamingu, który oferuje niższe stawki (bez konieczności zakupu nowej karty SIM).

To rozwiązanie opiera się na rozporządzeniu w sprawie roamingu z 2012 r.

Połączenia w UE w cenie krajowych

Dodatkowo Komisja chce, aby połączenia wewnątrz UE nie były droższe niż połączenia za długodystansowe rozmowy krajowe. Cena tych unijnych połączeń w sieciach komórkowych nie mogłaby przekraczać 0,19 euro za minutę (plus VAT). Według Brukseli przedsiębiorstwa mogłyby odzyskiwać "uzasadnione koszty", ale nie mogłyby ciągnąć nadmiernych "arbitralnych" zysków z połączeń w UE.

zdjęcie
Zdj. wieży telekomunikacyjnych - Shutterstock.com

Ułatwienia dla operatorów

Komisja Europejska chce, by wydawano jedno zezwolenie na działalność telekomunikacyjną, zamiast 28 zezwoleń krajowych.

Przydzielanie częstotliwości radiowych również byłoby skoordynowane, więc teoretycznie operatorzy mobilni mogliby tworzyć bardziej efektywne i w większym stopniu transgraniczne plany inwestycyjne. Przydzielanie częstotliwości ma pozostać w gestii państw członkowskich i zachowają one wpływy z opłat od operatorów, ale ich działanie ma być bardziej spójne. 

Problem: Neutralność sieci

Teoretycznie Komisja Europejska chce zagwarantować neutralność sieci, czyli abonenci powinni dostawać zawsze "pełny internet" bez blokowania niektórych usług albo traktowania priorytetowo informacji od wybranych dostawców.

Niestety nie wszyscy wierzą, że proponowane rozwiązania faktycznie zapewnią neutralność. Komisja Europejska chce pozwolić na oferowanie "usług specjalistycznych" o "zapewnionej jakości" (takie jak np. telewizja internetowa czy wideo na żądanie). Warunkiem oferowania tych usług będzie to, by nie zmniejszać prędkości internetu u innych klientów.

Może się więc z czasem okazać, że jakiś wideoserwis od wielkiej korporacji świetnie działa na Twoim łączu, a Twój ulubiony serwis działa jakby wolniej albo w ogóle nie działa. Komisja Europejska po prostu wierzy, że da się lepiej traktować pewne pakiety w sieci, jednocześnie nie traktując innych gorzej.

Sonda
Wierzysz, że uda się stworzyć jednolity rynek telekomunikacyjny w KE?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Prawa konsumentów

Komisja chce także, by konsumenci uzyskali nowe prawa, np. prawo do przystępnie sformułowanej umowy (z większą liczbą porównywalnych informacji). 

Mamy też dostać rozszerzone uprawnienia do zmiany operatora lub umowy, prawo do 12-miesięcznej umowy i prawo do odstąpienia od umowy w przypadku, gdy prędkość internetu nie osiąga parametrów określonych w umowie. To ostatnie ma swój urok i wielu polskich konsumentów chętnie by z czegoś takiego skorzystało.

Czytaj także: Google i Facebook dopłacają telekomom za szybkość usług. Neutralność sieci umiera sama?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930