Wiceprezydent Katowic otwarty na open source

22-04-2008, 10:38

Katowicki magistrat korzystał już m. in. z OpenOffice i Firefoksa, ale nie jest wykluczone wdrożenie w nim kolejnych otwartych i darmowych produktów. Poinformował o tym Wiceprezydent Katowic w czasie dwugodzinnego spotkania z przedstawicielami Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania (FWiOO).

W lutym pisaliśmy o tym, że od dwóch lat katowicki magistrat zakupuje komputery pozbawione drogiego pakietu Microsoft Office. Zamiast tego produktu stosowany jest darmowy OpenOffice.org lub płatny, ale dostarczany przez polską firmę i wspierający standardy OpenOffice.ux. Urząd miasta korzystał też z przeglądarki Firefox oraz bazy danych Firebird.

Teraz jest zapowiedź dalszych migracji. Wczoraj Wiceprezydent Arkadiusz Godlewski oraz Naczelnik Wydziału Informatyki Jerzy Borys spotkali się w Urzędzie Miasta z Prezesem FWiOO Rafałem Brzychcy oraz Przewodniczącym Rady Ekspertów Fundacji Tomaszem Barbaszewskim. Spotkanie trwało dwie godziny i w tym czasie omawiano możliwości wolnego oprogramowania oraz jego wdrożenia, które zostały przeprowadzone w urzędzie.

Na spotkaniu omówiono też możliwe formy współpracy pomiędzy Urzędem Miasta a FWiOO. Jedną z nich jest wspólna organizację konferencji dla jednostek administracyjnych, której tematem byłyby możliwości prawne oraz korzyści techniczne i ekonomiczne wynikające z wdrożeń wolnego i otwartego oprogramowania.

Sonda
Czy popierasz wdrażanie open source w urzędach polskich miast?
  • Tak
  • Nie
  • Wszystko mi jedno
wyniki  komentarze

Wiceprezydent wyraził również chęć pomocy na terenie swojego miasta przy organizacji następnej edycji kampanii "WiOO w Szkole". Ponadto omówiono możliwość opracowania dla Urzędu opinii nt. kierunków dalszego wykorzystywania i wdrażania rozwiązań otwartych.

Jak czytamy na stronach FwiOO, w trakcie rozmowy Wiceprezydent Godlewski okazał się człowiekiem świadomym możliwości, jakie daje wolne oprogramowanie. Podkreślał, że zależy mu na racjonalizacji wydatków publicznych.

Prezydent przyjął także zaproszenie na spotkanie, które FwiOO organizuje dla Radnych Miasta Poznania. Odbędzie się ono 3 czerwca.


Źródło: FWiOO
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy