Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

We7.com: wyzwanie dla piractwa?

13-11-2008, 11:54

Muzyka artystów takich, jak Robbie Williams, Kings of Leon oraz Nickelback, jest dostępna za darmo w uruchomionym we wtorek serwisie We7. Umożliwia on słuchanie muzyki i umieszczanie wklejek na blogach. Nie zawiera jednak - jak zapowiadano wcześniej - muzyki do pobrania z reklamami w strumieniu audio.

robot sprzątający

reklama


O serwisie We7 wspominaliśmy już w czerwcu ubiegłego roku. Wtedy to znany muzyk Peter Gabriel wraz z dwoma przedsiębiorcami postanowił uruchomić serwis internetowy z darmową i legalną muzyką. Zapowiedzi po części udało się zrealizować i w ubiegły wtorek We7 ruszył.

Serwis umożliwia przede wszystkim darmowe odsłuchiwanie utworów muzycznych. Wszystkie utwory zamieszczone w We7 są legalne, a artyści dostają część wpływów z reklam.

Użytkownicy mogą tworzyć swoje własne playlisty i dzielić się muzyką ze znajomymi dzięki wklejkom na strony internetowe i blogi (są one dostępne po wciśnięciu przycisku Share). Ponadto We7 umożliwia zakup utworów w wersji cyfrowej. Generalnie serwis ma charakter społecznościowy z tym, że nie opiera się o treści generowane przez użytkowników.

Sonda
Czy We7 można uznać za wyzwanie dla piractwa?
  • Nie, ten serwis nic nie zmieni
  • Jeszcze nie, ale to krok w dobrym kierunku
  • Tak
wyniki  komentarze

Uruchomienie takiego serwisu może cieszyć, choć trudno nie zauważyć rozbieżności między jego obecnym kształtem a wcześniejszymi zapowiedziami. W zeszłym roku twórcy We7 mówili, że chcą uruchomić serwis z darmową muzyką do pobrania. Serwis miał dynamicznie dorzucać targetowane reklamy do ścieżek dźwiękowych.

Wygląda jednak na to, że serwis nie będzie aż tak innowacyjny. Pozostanie on przy bardziej tradycyjnych formach reklamy internetowej. Sądząc po danych, jakie trzeba podać przy rejestracji (m.in. rok urodzenia i płeć), będzie to reklama adresowana do konkretnego odbiorcy.

Mimo to uruchomienie We7 pokazuje, że wydawcy muzyki są gotowi na eksperymentowanie z nowymi modelami biznesowymi. Najwyraźniej zaczynają oni rozumieć, że skłonność internautów do korzystania z treści dostępnych bezpłatnie nie musi być czymś, co trzeba bezwzględnie zwalczać.

Słuchanie muzyki w We7
fot. DI, zrzut z ekranu - Słuchanie muzyki w We7

Uruchomienie serwisu We7 zostało dostrzeżone nawet przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która odnotowała ten fakt na swojej stronie jako "wyzwanie dla piractwa".


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Więcej w tym temacie:

Źródło: We7.com, IFPI



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E