Wakacje z laptopem - na co uważać?

22-06-2010, 12:40

W ostatnich latach coraz częściej przed wakacyjnym wyjazdem pakujemy do walizki oprócz kremu do opalania i stroju kąpielowego również przenośny komputer. Specjaliści z laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery podpowiadają, na co należy zwrócić uwagę, korzystając z kafejek internetowych i hotspotów w miejscowościach wakacyjnych.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Potrzebę stałej obecności w sieci wykazuje coraz większa grupa Polaków, szczególnie tych młodszych. Facebook, Fotka.pl, Blip czy nowy portal GG.pl z pewnością będą oblegane przez internautów w czasie wakacji – twierdzi Zbigniew Engiel z laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery. – Jedni będą się chwalić wakacyjnymi szaleństwami, inni z zainteresowaniem czytać i podglądać, co robią znajomi.

Duża część z tych operacji odbywać się będzie w miejscowościach turystycznych, a nie każdy internauta będzie wyposażony we własny, mobilny internet. Wówczas będzie chciał z niego skorzystać na miejscu i tu może się otrzeć o kilka zagrożeń.

Cafe Internet

Największym minusem kafejek internetowych jest fakt, że tak naprawdę nie wiadomo, co jest zainstalowane w komputerach, kto z nich korzystał przed nami i kto będzie robił to po nas. Dlatego też specjaliści Mediarecovery odradzają wykonywanie tam operacji bankowych, logowania się do portali społecznościowych czy poczty. Nasz login i hasło mogą zostać przejęte. Jeśli już nie mamy innego wyjścia i musimy skorzystać z kafejki, warto pamiętać, by na zakończenie pracy np. z kontem e-mail kliknąć „wyloguj” oraz wyczyścić historię i cookies. Nie uchroni to nas, co prawda, przed „podsłuchem”, lecz uniemożliwi skorzystanie z naszego konta kolejnemu internaucie, który siądzie po nas do tego samego komputera.

Hot-spot or not

Część restauracji i centrów handlowych, chcąc zachęcić potencjalnych klientów do odwiedzin w swoich lokalach, udostępnia darmowy i publicznie dostępny internet, tworząc tzw. hotspoty. Korzystać mogą z niego wszyscy internauci posiadający w swoich komputerach moduł Wi-Fi, czyli bezprzewodową kartę sieciową. Używanie tego typu otwartych sieci naraża nas na podobne zagrożenia, jak w kafejce internetowej. Dane, które wprowadzamy, mogą zostać przechwycone i ktoś będzie mógł z nich skorzystać.

>> Czytaj też: Publiczne hotspoty to raj dla cyberprzestępców, ostrzega BBC

Dodatkowo cyberprzestępcy często tworzą własne hot-spoty, podszywające się pod inne, np. miejskie. Takie fałszywe hotspoty służą wyłącznie „sczytywaniu” danych i infekcji komputerów, które się do takiego punktu dostępowego podłączyły – tłumaczy Zbigniew Engiel. Dlatego też nigdy nie należy poprzez sieci publiczne wykonywać żadnych operacji związanych z logowaniem czy to do konta bankowego, poczty czy też portalu społecznościowego. W Dzienniku Internautów pisaliśmy również o zagrożeniach czyhających na internautów aktualizujących w takich punktach swoje oprogramowanie.

„Haker” na wczasach

Zagrożenia związane z otwartym dostępem do internetu działają w dwie strony. Słabo zabezpieczona sieć Wi-Fi lub niewłaściwa konfiguracja sieci w kafejce mogą być przyczyną kłopotów jej właściciela. Przebywający na wczasach cyberprzestępca może wykorzystać niewysoki poziom wiedzy właściciela do tego, by się włamać do sieci, przejąć nad nią kontrolę lub narozrabiać w internecie na cudze konto - ostrzegają specjaliści z laboratorium Mediarecovery.

Niezbędny zdrowy rozsądek

Korzyści, jakie niesie ze sobą rozwój technologii informatycznych, i ich publiczna dostępność z pewnością przewyższają zagrożenia. Warto jednak pamiętać o tych ostatnich, szczególnie kiedy korzystamy z nieznanych komputerów i sieci. Surfowanie w internecie jest jak jazda samochodem - daje mnóstwo przyjemności, lecz chwila nieuwagi może skończyć się stłuczką lub mandatem. Może lepiej zostawić komputer w domu i na wakacjach skupić się na niewirtualnych aspektach życia?

>> Czytaj też: Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową


Następny artykuł » zamknij

800 mln USD dla Facebooka?


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.