W Wielkiej Brytanii zatrzymano 56 domniemanych cyberprzestępców

W ubiegłym tygodniu Narodowa Agencja Kryminalna (NCA) aresztowała 56 osób pod zarzutem działalności hackerskiej. Zatrzymań dokonano w 25 odrębnych operacjach na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Główne zarzuty, które postawiono aresztowanym, dotyczą przeprowadzania ataków typu DDos, oszustw internetowych, phishingu, rozpowszechniania złośliwego oprogramowana i kradzieży własności intelektualnej. Wśród aresztowanych znajduje się m.in. 22-letni mężczyzna podejrzany o udział w zorganizowanym w 2012 r. włamaniu kierowanym przez D3DDs Company, w czasie którego dokonano kradzieży 400 tys. adresów mailowych i haseł użytkowników serwisu Yahoo.

Inny 23-letni mężczyzna z Sutton Coldfield podejrzany jest o włamanie się do komputerów Departamentu Obrony Narodowej Stanów Zjednoczonych w czerwcu 2014 r. oraz kradzież danych z globalnego systemu komunikacyjnego Enhanced Mobile Satellite Services. Podczas tego ataku skradziono dane 800 osób (imiona i nazwiska, stanowiska, adresy mailowe oraz numery telefonów) wraz z informacjami na temat około 34,4 tys. urządzeń.

Podejrzany miał opublikować na Pastebinie (aplikacji internetowej pozwalającej na wklejanie tekstu i udostępnianie go innym po podaniu odpowiedniego linku) wiadomość do osławionej grupy hackerów LizardSquad o następującej treści:

Uderzamy w was Jaszczury, LizardSquad wasz czas dobiega końca. Odnajdziemy wasze bazy, kontrolujemy satelity. Pociski spadną na tych, którzy dzierżą z wami sojusz, uważajcie na głowy. ** T-47:59:59 czasu do wystrzału. Jesteśmy jednym, jest nas wielu, skradamy się w cieniu, jesteśmy wszędzie i nigdzie. Żyjący swobodnie, trudni do zwalczenia! DoD, DISA EMSS: Enhanced Mobile Satellite Services nie jest wszystkim, co Departament Obrony Narodowej ma do powiedzenia w temacie obronności.

Aresztowano również 22-letniego mężczyznę podejrzanego o tworzenie i dystrybucję złośliwego oprogramowania. Został on zatrzymany przez członków NCA w swoim własnym domu w Aldbourne (w pobliżu Marlborough) we wczesnych godzinach porannych. Pewnie nie zdziwi nikogo fakt, iż podejrzany miał założony kaptur podczas wyprowadzania go przez policję.

Aresztowanie mężczyzny podejrzanego o tworzenie i dystrybucję złośliwego oprogramowania

Kolejną osobą aresztowaną przez policję był 33-letni mężczyzna z Barry, któremu zarzuca się przeprowadzanie ataków DDoS na konkurencyjną firmę. Jednakże największym sukcesem jednostki specjalnej policji FALCON była akcja, w czasie której zatrzymano 25 podejrzanych osób z okolic Londynu i Essex, którzy za pomocą sieci trudnili się kradzieżami, praniem brudnych pieniędzy oraz oszustwami.

Narodowa Agencja Kryminalna przesłała poprzez Twittera formalne ostrzeżenie do wszystkich, którzy mogą być zamieszani w przestępczość internetową: To dopiero początek. Gdziekolwiek #CyberPrzestępcy się ukryją, będziemy współpracować z branżą przemysłową i międzynarodowymi organami ścigania, by pociągnąć ich do odpowiedzialności (zob. poniżej oryginalną wiadomość).

Nie powinniśmy jednak trwać w przekonaniu, iż duża fala aresztowań powoduje, że internet staje się bezpiecznym miejscem. Możemy mieć jedynie nadzieję, że po takich akcjach internetowi przestępcy jeszcze raz przemyślą swoje poczynania i zrozumieją, że reperkusje mogą mieć poważne skutki.

Więcej szczegółów na temat aresztowań można znaleźć na stronie NCA.


Następny artykuł » zamknij

Narzędzia wysokiego ryzyka

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy