Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W Polsce hakerzy najczęściej atakują z użyciem Qbota

14-02-2024, 16:13

W styczniu 2024 r. na świecie dochodziło średnio co tydzień do 1130 - 1330 prób infekcji. Cyberprzestępcy najchętniej posługiwali się malwarem FakeUpdate. W Polsce najczęściej wykrywany był z kolei wielofunkcyjny trojan Qbot. Najbardziej aktywną grupą ransomware była LockBit3, odpowiedzialna za 20% ataków.

W Polsce hakerzy najczęściej atakują z użyciem Qbota

Lista zagrożeń Check Point Research

Specjaliści bezpieczeństwa cybernetycznego z Check Point Research opublikowali nową listę najczęstszych zagrożeń w cyberprzestrzeni.

W pierwszym miesiącu 2024 roku ponownie królował FakeUpdates, tzw. downloader napisany w JavaScript, który dostarcza na komputery kolejne paczki złośliwego oprogramowania. Program ten wpłynął na ok. 4% wszystkich sieci na świecie.

Zaraz za nim, z wpływem na poziomie 3%, ulokował się wielofunkcyjny Qbot, który jednocześnie jest najczęściej wykrywanym malwarem w Polsce (2,05% polskich sieci).

Ostatnie miejsce podium zajął Formbook z wpływem na 2% sieci firmowych na świecie.

Ranking grup ransomware

Po raz pierwszy indeks Check Pointa zawiera ranking najpopularniejszych grup oprogramowania ransomware oparty na aktywności z ponad 200 witryn.

W zeszłym miesiącu najbardziej aktywną grupą była LockBit3, odpowiedzialna za 20% ataków. LockBit3 wziął odpowiedzialność za kilka znaczących incydentów w styczniu, w tym atak na sieć kanapek Subway i szpital Saint Anthony w Chicago.

Najczęściej wykorzystywaną luką była „Command Injection Over HTTP”, która dotknęła 44% organizacji na całym świecie, a najczęściej atakowaną branżą edukacja i badania.

Nowe odkrycie na horyzoncie

W styczniu badacze Check Point Research zidentyfikowali nowy system dystrybucji ruchu (TDS) o nazwie VexTrio, który pomagał ponad 60 podmiotom stowarzyszonym za pośrednictwem sieci obejmującej ponad 70 000 zaatakowanych witryn.

  • Aktywny od co najmniej 2017 r. VexTrio współpracuje z dziesiątkami partnerów w celu rozprzestrzeniania złośliwej treści za pośrednictwem zaawansowanego TDS.

  • Korzystając z systemu podobnego do legalnych marketingowych sieci afiliacyjnych, działania VexTrio są często trudne do wykrycia i pomimo ponad sześciu lat aktywności, skala jego działalności pozostaje w dużej mierze niezauważona. Dzieje się tak dlatego, że nie za bardzo można go powiązać z konkretnymi aktorami zagrożeń lub łańcuchami ataków, czyniąc go jeszcze poważniejszym zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa ze względu na rozległą sieć i zaawansowane operacje.

Cyberprzestępcy ewoluowali od zwykłych hakerów do swoistych architektów oszustw, a VexTrio to przykład komercjalizacji branży – tłumaczy Maya Horowitz, wiceprezes ds. badań w Check Point Software. - Aby zachować bezpieczeństwo, użytkownicy i organizacje powinny traktować priorytetowo regularne aktualizacje bezpieczeństwa, stosować solidną ochronę punktów końcowych i rozwijaj kulturę dobrych praktyk w Internecie.

Foto: Freepik


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik