W Polsce cyberprzestępcy atakują głównie bankowość i sektor rządowo-wojskowy

11-01-2022, 09:12

Cyberataki stanowią coraz poważniejszy problem dla firm, administracji i organizacji pożytku publicznego. W zeszłym roku odnotowano aż 50-proc. wzrost liczby cotygodniowych ataków hakerskich, a ich szczyt przypadł na grudzień, kiedy to została ujawniona luka Log4j. Choć najczęściej atakowanymi są sieci korporacyjne z Afryki, regionu Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Łacińskiej, to najwyższy przyrost złośliwych kampanii hakerskich zauważono w Europie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Cyberprzestępcy nie próżnują i z roku na rok dokonują coraz większej ilości ataków na sieci komputerowe. W 2021 roku analitycy z firmy Check Point Research odnotowali aż 50 proc. wzrost prób ataków w skali świata. Najczęściej atakowanymi były organizacje Afrykańskie, które zmagały się średnio z 1582 próbami infekcji tygodniowo. Sieci Azji i Pacyfiku (APAC) doświadczały 1353 ataków tygodniowo, natomiast latynoamerykańskie 1118 prób. Najlepiej wygląda sytuacja w Ameryce Północnej, gdzie średnia ilość prób ataków oscyluje w okolicach 500 tygodniowo. W Europie odnotowano średnio 670 ataków na organizację, co wiąże się z aż 68 proc. wzrostem w stosunku do roku 2020!

Check Point Research udostępnił również informacje o atakach w Polsce. Rodzime sieci firmowe doświadczały w zeszłym roku średnio 602 ataków tygodniowo – o 46 proc. więcej niż w 2020 roku.

Badania i edukacja wciąż najczęściej atakowanym sektorem

W 2021 r. sektorem, który doświadczył największej liczby ataków były badania i edukacja z średnio 1605 atakami na organizację tygodniowo. Był to wzrost o 75% od 2020 r. Za nim uplasował się sektor rządowy/wojskowy, który odnotował 1136 ataków tygodniowo (wzrost o 47%), oraz branża komunikacyjna, która odnotowała 1079 ataków tygodniowo na organizację (wzrost o 51%). Największy przyrost zanotowali dystrybutorzy oprogramowania – 146 proc. r/r.

W przypadku polskiej sieci brakuje istotnych statystycznie danych dla sektora edukacji. Zdaniem ekspertów Check Pointa wśród najczęściej atakowanych branż w Polsce są z pewnością Finanse i Bankowość (599 ataków) z 46 proc. wzrostem r/r, sektor rządowy i wojskowy (533 ataki), który odniósł spektakularny – 73-proc. wzrost ataków; oraz wytwórczy z niecałymi 400 atakami w skali tygodnia i 20-proc. wzrostem.

Hakerzy wciąż wprowadzają swoje innowacje. W ubiegłym roku odnotowaliśmy 50 proc. więcej cyberataków tygodniowo w sieciach korporacyjnych w porównaniu z 2020 r. Nowe techniki penetracji i metody unikania znacznie ułatwiły hakerom realizację złośliwych zamiarów. Najbardziej niepokojące jest to, że widzimy, jak niektóre kluczowe branże wpadają na listę najbardziej atakowanych. Edukacja, administracja czy opieka zdrowotna znalazły się na liście 5 najczęściej atakowanych branż na całym świecie. Spodziewam się, że liczby te nadal będą rosnąć w 2022 r., ponieważ hakerzy wciąż będą wprowadzać innowacje i znajdować nowe metody przeprowadzania cyberataków, zwłaszcza z wykorzystaniem oprogramowania ransomware.

Omer Dembinsky, menedżer działu analiz danych w Check Point SoftwareSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution

  
znajdź w serwisie

RSS  pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.