Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rosnący kurs euro sprawia, że w przyszłym roku więcej firm będzie mogło skorzystać ze statusu "małego podatnika". A to oznacza, że więcej przedsiębiorstw będzie mogło rozliczać VAT kwartalnie, odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy raz na kwartał czy skorzystać z jednorazowej amortyzacji. Dzięki tym przywilejom mają szanse zapłacić niższe podatki.

Wiele przywilejów podatkowych przewidzianych w ustawach o podatku dochodowym czy ustawie o podatku od towarów i usług zależy od przychodów przedsiębiorcy. Niskie obroty gwarantują korzyści podatkowe np. w postaci kwartalnych płatności zaliczek na podatek dochodowy. W obydwu ustawach podatkowych obroty te zostały określone w obcej walucie – euro. Dlatego limit określony w euro co roku zmienia się w zależności od kursu w danym dniu. Tym dniem jest pierwszy dzień roboczy października. Znając ten kurs, znamy też limit przychodów uprawniający do korzystania z przywilejów podatkowych na kolejny rok podatkowy. Ponieważ kurs euro w ostatnim czasie był na bardzo wysokim poziomie, wzrosły także limity ustawowe. To znów oznacza, że znacznie więcej przedsiębiorstw w 2012 r. skorzysta z udogodnień podatkowych w porównaniu z 2011 r.

Podatnik z przychodami poniżej 1,2 mln euro

Kluczowa dla korzystania z przywilejów podatkowych jest definicja małego podatnika, ponieważ z obydwu ustawach podatkowych jest on traktowany korzystniej w stosunku do pozostałych podatników.

Mały podatnik w świetle ustawy o PIT i CIT to podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z VAT-em) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln. euro. Ustawa o VAT definiuje małego podatnika podobnie, jednak wskazuje, że małym podatnikiem może być także podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami powierniczymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem prowadzenia komisu, jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 tys. euro. Tak jak wcześniej zostało wspomniane, przeliczanie kwot wyrażonych w euro dokonywane jest według średniego kursu euro Narodowego Banku Polskiego na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego. Przeliczenia tego dokonuje się w zaokrągleniu do 1000 zł.

Rozliczenie VAT co kwartał

Przywilejem małych podatników w rozliczeniach podatkowych jest możliwość dokonywania rozliczeń kwartalnych podatku VAT. Rozliczenie podatku VAT następuje na takich samych zasadach, jak przy miesięcznym rozliczaniu podatku, z tą tylko różnicą, że rozliczenie dokonywane jest raz na kwartał. Obowiązek podatkowy oraz prawo do odliczenia VAT-u powstają na zasadach ogólnych. Jest to korzystny sposób rozliczeń ponieważ wpływa na poprawę płynności. Z danych ministerstwa finansów wynika, że zainteresowanie tą formą rozliczeń z roku na rok rośnie.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Przywilejem małych podatników jest także rozliczenie VAT na zasadzie kasowej. Metoda ta polega na odprowadzeniu VAT-u dopiero po uzyskaniu zapłaty od kontrahenta, jednak nie później niż 90. dnia od chwili wydania towaru lub wykonania zleconej usługi, oraz na odliczeniu kwoty VAT-u od nabytych zakupów po faktycznym uiszczeniu za nie zobowiązania.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Korzyści z jednorazowej amortyzacji

Kolejnym przywilejem przysługującym małym podatnikom jest możliwość zastosowania jednorazowej amortyzacji. Nie jest to odrębna metoda amortyzacji dopuszczana przez prawo podatkowe, a jedynie limit wartości początkowej środka trwałego, jaką podatnicy mogą uznać za koszt uzyskania przychodu w jednym roku w formie odpisów amortyzacyjnych. Obecnie limit odpisów amortyzacyjnych wynosi 50 tys. euro.

W podatku dochodowym małym podatnik może liczyć na inne udogodnienia. Przysługuje mu bowiem prawo wpłacania kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy. Podobnie jak w podatku VAT, odroczenie terminu płatności podatku pozwala efektywniej gospodarować środkami pieniężnymi. Z roku na rok podatników rozliczających się tym sposobem jest więcej.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

HTC przegrywa walkę?