VPN w przeglądarce Opery - już oficjalnie, za darmo, bez limitów

20-09-2016, 11:53

Opera Software udostępniła darmowy, nielimitowany VPN w swojej przeglądarce. Tym samym usługa zwiększająca prywatność i pozwalająca na omijanie blokad jest oferowana w przystępnej formie dla wszystkich.

Opera Software wprowadziła dziś darmowy i nielimitowany VPN w przeglądarce. Dlaczego to ważne? 

VPN czyli wirtualna sieć prywatna, jest rozwiązaniem pozwalającym na korzystanie z sieci publicznej w taki sposób, jakby pomiędzy komputerami istniało fizyczne łącze prywatne. Może to wzbudzać różne skojarzenia. Dla jednych będzie to po prostu narzędzie zapewniające prywatność lub bezpieczeństwo. Inni kojarzą VPN-y z przestępczością i "piractwem", a jeszcze inni używają go w celu uzyskania dostępu do treści blokowanych w danym kraju. Tak naprawdę VPN-y mają wiele pożytecznych zastosowań, a w niektórych przypadkach ich używanie może być naprawdę istotne dla bezpieczeństwa.

VPN w Operze już oficjalnie

Korzystanie z VPN do tej pory było kojarzone z usługami płatnymi, takimi "nie dla zwykłych użytkowników". Dlatego wprowadzenie VPN do przeglądarki stanowi pewien krok do przodu. Wspominaliśmy już wcześniej, że Opera najpierw udostępniła darmowy i nielimitowany VPN w deweloperskiej wersji swojej przeglądarki a potem wprowadziła darmowy VPN na iOS oraz darmowy VPN na Androida. Wprowadzenie VPN do finalnej wersji przeglądarki to postawienie ważnej kropki nad "i". 

Opera Software

- Myślę, że, jeśli ludzie wiedzieliby, jak naprawdę działa internet, wszyscy używaliby VPN - powiedział Krystian Kolondra, szef działu desktopowego Opery - Nasz VPN w przeglądarce jest darmowy, łatwy w obsłudze i można mieć nadzieję, że stanie się dzięki temu podstawowym narzędziem, takim jak zamek i klucze do mieszkania.

Zobacz także:

Sieci VPN. Zdalna praca i bezpieczeństwo danych

To drugie, poszerzone wydanie praktycznego przewodnika dla administratorów sieci firmowych, którzy zajmują się wdrażaniem rozwiązań umożliwiających pracę na odległość. Książka opisuje wszystkie aspekty konfigurowania tuneli VPN z wykorzystaniem protokołów IPSec oraz SSL w systemach Linux, Windows oraz routerach Cisco.*

VPN w Operze tworzy bezpieczne połączenie z serwerami Opery w jednej z pięciu lokalizacji na świecie. Pozwala użytkownikom wybrać wirtualne miejsce, w którym pojawią się w sieci.

Jak korzystać z VPN Opery

Aby uruchomić VPN w Operze, należy wejść do menu z logo Opery. Użytkownicy OS X włączą VPN bezpośrednio w Preferencjach, podczas gdy użytkownicy systemów Windows i Linux włączą tę funkcję po przejściu do sekcji “Prywatność i bezpieczeństwo” w Ustawieniach. W pasku adresu przeglądarki pojawi się przycisk, po użyciu którego użytkownik będzie mógł zobaczyć lub zmienić swoją lokalizację.

Użytkownicy mogą wybrać swoją wirtualną lokalizację ręcznie albo pozwolić przeglądarce wybrać ją automatycznie na podstawie takich czynników jak szybkość połączenia, położenie i zasoby serwerowe. Funkcja przeglądarkowego VPN jest dostarczana przez SurfEasy - firmę należącą do Opery, korzysta z szyfrowania za pomocą 256-bitowego algorytmu. Opera zapewnia, że nie zbiera żadnych danych historii przeglądania użytkowników.

 

* Linki afiliacyjne. Kupując książki poprzez te linki wspierasz funkcjonowanie redakcji Dziennika Internautów.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy