VIA: strona ze sterownikami dla Linuksa ruszyła

14-05-2008, 08:34

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią VIA Technologies uruchomiła witrynę VIA Linux Portal (w tej chwili w wersji beta). Jest to element inicjatywy mającej na celu rozszerzenie współpracy ze społecznością open source.

Już w kwietniu firma VIA Technologies zapowiedziała uruchomienie witryny dla użytkowników Linuksa. Teraz zapowiedź tę zrealizowano.

VIA Linux Portal na początek oferuje sterowniki chipsetu VIA CN896 z dwoma opcjami mostków południowych do Ubuntu 8.04 LTS i SUSE Linux Enterprise Desktop 10 Service Pack 1. Kolejne dokumentacje i kody źródłowe będą udostępniane w nadchodzących tygodniach. W kolejnych miesiącach otwarte zostanie oficjalne forum oraz funkcja raportowania błędów.

VIA nie bez powodu skupiła się na dystrybucji Ubuntu sponsorowanej przez Canonical Ltd. Ubuntu to już od pewnego czasu jedna z najpopularniejszych dystrybucji GNU/Linux, a jej ważną zaletą jest regularność w wydawaniu nowych wersji. VIA Linux Portal obiecuje przestrzegać harmonogramu regularnych publikacji, zgranych z kolejnymi zmianami w jądrze systemu i publikacjami ważniejszych dystrybucji Linux.

Przedstawiciele Canonical wyrazili uznanie dla działań VIA. Z kolei wiceprezes VIA Technologies Richard Brown przyznał, że otwarcie portalu VIA Linux jest ważnym krokiem w długoterminowej strategii działań na rzecz społeczności Open Source i oferowania wsparcia dla Ubuntu.

Obecnie VIA może liczyć na zaistnienie na rynku właśnie dzięki Linuksowi. Układy tej firmy były stosowane w komputerach Everex sprzedawanych w Wal-Mart, a ostatnio sięgnęła po nie firma HP tworząc taniego laptopa edukacyjnego z Linuksem. Producenci sprzętu przez długi czas traktowali open source po macoszemu i niewykluczone, że inicjatywa VIA pozwoli na wydarcie kawałka rynku większym graczom.


Źródło: VIA Technologies
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy