Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Prawo do odliczenia naliczonego podatku związane jest z rodzajem usług, jakiego dotyczy, jak i terminem, z którym związane jest powstanie obowiązku podatkowego. Pomimo iż dostawa mediów jest dość powszechna, podlega jednak szczególnym regulacjom, o których należy pamiętać.

Dostawa tzw. mediów, np. energii elektrycznej, cieplnej, gazu przewodowego, wody czy świadczenie usług telekomunikacyjnych ma przewidziane szczególne rozwiązania w ustawie o podatku od towarów i usług. Te same regulacje zostały przewidziane również m.in. dla odprowadzania ścieków i wywozu śmieci. Dotyczą one zarówno momentu powstania obowiązku podatkowego, jak też prawa do doliczenia podatku przez nabywcę. 

Faktura z określonym terminem płatności

Większość umów o dostawę tzw. mediów czy też świadczenie w tym przedmiocie usług zawiera określony termin płatności. To z nim związany jest moment powstania obowiązku podatkowego.

Dla usług tych został też przewidziany szczególny moment odliczenia VAT-u. Stanie się tak, gdy faktura dokumentująca nabycie tych towarów lub usług zawiera informację, jakiego okresu dotyczy. W takim przypadku prawo do odliczenia VAT-u naliczonego przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności. Nie oznacza to jednak, że prawo do rozliczenia podatku VAT zależy od faktycznego dokonania płatności.

Zbiorcza faktura za kilka okresów

Faktury dokumentujące dostawy lub świadczenie usług za media bardzo często wystawia się zbiorczo za kilka okresów. Nie oznacza to bynajmniej, że podatnik może odliczyć wartość podatku naliczonego za jednym zamachem. W przypadku gdy w stosunku do każdego okresu rozliczeniowego został wskazany oddzielny termin płatności,  wartość VAT naliczonego należy rozliczyć w odniesieniu do każdego okresu z osobna. Podobnie jak w powyższym przypadku, nie ma tu znaczenia data wystawienia faktury, jak również faktyczny termin dokonania uregulowania należności z faktury.

Uwaga! Ponadto warto pamiętać o tym, że w razie nie dokonania odliczenia w podanych wyżej terminach, możliwość ta nie przepada i można z niej skorzystać w jednym z dwóch następujących okresów rozliczeniowych.

Elżbieta Węcławik, Tax Care
Iwona Cackowska, księgowa Tax Care

Czytaj także: Trzy największe absurdy prawne według przedsiębiorców


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *