Użytkownicy platformy Facebook ofiarami "libijskiego generała"

02-07-2019, 21:59

50 tys. użytkowników sieci z Afryki Północnej, Europy i Stanów Zjednoczonych padło ofiarą zainfekowanych linków. Zawierały rzekome raporty libijskich jednostek wywiadowczych o spiskach Kataru lub Turcji przeciwko Libii, a także fałszywe zdjęcia schwytanego ponoć pilota, który miał próbować zrzucić bombę na ten kraj.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Podczas kampanii typu malware, wykorzystującej do dystrybucji Facebooka, libijski cyberprzestępca nakłonił dziesiątki tysięcy ludzi do ujawnienia swoich danych osobowych i przyznania dostępu do urządzeń osobistych.

Strona facebookowa, podszywająca się pod Khalifę Haftara, szefa milicji walczącej z uznanym rządem Libii, była pierwszą wskazówką dla firmy Check Point, zajmującej się cyberbezpieczeństwem, że dzieje się coś niedobrego. Powtarzające się błędy ortograficzne w języku arabskim wskazujące dysleksję, pomogły badaczom śledzić inne strony utworzone przez przestępcę, którego awatar nosił nazwę „Dexter Ly”.

Podczas gdy sam Facebook nie został naruszony, według Check Pointa proceder podkreślił, jak platformy społecznościowe mogą być wykorzystywane do przeprowadzania ataków.

Facebook nie potwierdza

Użytkownicy Facebooka już wcześniej byli atakowani przez malware, tak jak w 2017 r., kiedy to wykorzystano jedną z funkcji Messengera do infekowania komputerów złośliwym oprogramowaniem wydobywającym kryptowaluty. Według Check Pointa, Facebook i inne media społecznościowe, ponoszą również klęskę w walce z atakami informacyjnymi – nie udaje im się ograniczać liczby fałszywych wiadomości na swoich platformach. Facebook twierdzi jednak, że w pierwszym kwartale usunął aż 2,2 miliarda fałszywych kont!

Jak informuje Check Point, podejrzany libijski przestępca od tamtej pory udostępniał poufne informacje zebrane podczas ataku, w tym tajne dokumenty libijskiego rządu, a także e-maile, numery telefonów i zdjęcia paszportów należących do urzędników. Tajne dokumenty obejmowały bieżące ruchy polityczne i raporty wywiadu wewnętrznego z zagranicznych ambasad w Libii i ambasad Libii za granicą.

Spory polityczne

Siły Haftara walczą z bojownikami lojalnymi wobec uznanego na całym świecie rządu Libii. Jego oddziały zostały wypchnięte ze strategicznego miasta na południe od stolicy pod koniec czerwca, co było jego największą porażką od czasu, gdy przemieścił się na południe kraju na początku 2019 r. rozpoczynając kwietniową ofensywę w celu zajęcia Trypolisu.

Zdaniem Check Pointa, mówiący po arabsku przestępca, wykorzystał swoją wiedzę na temat politycznych sporów, aby przyciągnąć użytkowników Facebooka do ponad 30 stron, które albo zarekwirował, albo podrobił. Większość stron zawierały relacje z miast, w tym ze stolicy, Trypolisu i Bengazi, podczas gdy inne wspierały kampanie polityczne lub operacje wojskowe.

Źródło: Check PointSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.