Użytkownicy P2M (Peer2Mail) na celowniku policji

27-10-2009, 16:27

Cztery osoby z różnych miejsc kraju zatrzymała polska policja za rozpowszechnianie plików muzycznych, filmowych i oprogramowania komputerowego za pomocą technologii P2M (Peer2Mail).

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Uważane dotąd za w miarę bezpieczne metody wymiany plików za pomocą poczty elektronicznej - Peer2Mail, czyli P2M - są także znane policji i traktowane przez nią jako nielegalne. Przekonało się o tym ostatnio czterech internautów - mieszkańców Jarosławia, Rzeszowa, Tarnowskich Gór i Piotrkowa Trybunalskiego. Jak informuje policja, zatrzymani umieszczali na pojemnych kontach poczty elektronicznej kopie plików, do których rozpowszechniania nie posiadali odpowiednich praw.

Jak działa P2M (Peer2Mail)

Zatrzymane osoby udostępniały na forach internetowych dane dostępowe do skrzynek e-mail z plikami. Dane te zamieszczane są w sieci w postaci tzw. hashkodu, generowanego po wgraniu pliku na skrzynkę przez specjalne aplikacje P2M. Programy te służą do zamieszczania i pobierania plików z kont e-mail. Hashkod zawiera wszelkie niezbędne informacje do pobrania plików, jak dane dostępowe do serwera pocztowego, cyfrowe podpisy pliku oraz miejsca mirrorów.

Do pobierania plików służą aplikacje takie, jak Peer2Mail, MoorHunt, OpenP2M czy MailShare. Wystarczy do takiego programu wprowadzić hashkod wskazujący na odpowiedni plik i można szybko i wygodnie pobierać film, oprogramowanie lub muzykę. Oczywiście o ile udostępniający ma do tego prawo, czyli jesteśmy jego rodziną lub pozostajemy z nim w bliskich stosunkach towarzyskich, bądź też udostępniający ma stosowną licencję lub jest właścicielem majątkowych praw autorskich i zezwolił nam na pobranie swoich dzieł.

Policja namierza także użytkowników P2M

Najprawdopodobniej powyższych przesłanek nie spełnili czterej zatrzymani internauci. Policjanci, po wcześniejszym namierzeniu ich na forach z ofertami plików w P2M, wkroczyli do ich mieszkań. W wyniku przeszukania zabezpieczyli komputery zatrzymanych osób, dyski twarde i pamięci zewnętrzne, a także tysiące płyt CD-R i DVD-R zawierających - jak twierdzą funkcjonariusze - pirackie pliki.

Zatrzymanym internautom przedstawiono zarzuty nielegalnego rozpowszechniania cudzych utworów (art. 116 ustawy o prawie autorskim oraz art. 278 par. 2 kodeksu karnego).

Prawo autorskie. Art. 116:

1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Kodeks Karny. Przestępstwa przeciwko mieniu Art. 278:

1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.


Źródło: Policja.pl


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


Tematy pokrewne:  

tag zatrzymaniatag policjatag Peer2Mailtag P2M
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.