Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Użytkowanie pirackiego Windowsa będzie irytujące

04-12-2007, 10:43

Nowa wersja narzędzia antypirackiego Windows Genuine Advantage będzie w większym stopniu uprzykrzała życie użytkownikom pirackich kopii. Według Microsoftu spowoduje to, że poziom piractwa w przypadku Windows Vista będzie o połowę mniejszy niż w przypadku Windows XP.

Narzędzie Windows Genuine Advantage (WGA) sprawdza legalność systemu użytkownika, gdy ten chce pobrać oprogramowanie ze stron Microsoftu.

Do tej pory, gdy system rozpoznawany był jako nielegalny, blokowany był jedynie dostęp do niektórych funkcjonalności. Takie podejście uważano za bardzo łagodne. Gdy wraz z pierwszym Service Packiem dla Windows Vista pojawi się nowa wersja WGA (będzie to pierwszy kwartał przyszłego roku), zmieni się również "kara" za piracki system.

W nowej wersji WGA w przypadku negatywnej weryfikacji legalności tapeta na pulpicie zostanie zamieniona na czarne tło z białym napisem informującym o wykrytym problemie. Przy każdym logowaniu pojawi się informacja o użytkowaniu nielegalnego oprogramowania. "Dymek" z tą informacją będzie później wyskakiwał regularnie, co godzinę.

Poza tym nowa wersja WGA będzie odporna na dwie znane metody "podrabiania" legalnych systemów. Usunięty zostanie m. in. błąd pozwalający na znaczne wydłużenie czasu karencji oprogramowania (grace period) tj. okresu pomiędzy instalacją a aktywacją.

Jak widać Microsoft ciągle jest daleki od całkowitego uniemożliwienia użytkowania pirackich kopii. Co więcej, osoby posiadające pirackie systemy będą mogły zakupić legalny Windows Vista w cenie o połowę niższej od normalnej ceny rynkowej. Przedstawiciele Microsoft mówią, że w ten sposób wyciągają rękę w stronę tych użytkowników kopii nielegalnych, którzy nieświadomie kupili podróbkę oryginalnego produktu.

Przeciwko całkowitemu wyłączeniu pirackich systemów przemawia też inny argument. Nie da się ukryć, że narzędzie WGA już kilka razy pomyliło się, oznaczając legalne systemy jako nielegalne. W sierpniu bieżącego roku taki błąd uderzył w 12 tys. użytkowników.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *