Strona opisująca konkretną metodę leczenia zostanie zbadana przez specjalny algorytm, a wynik zostanie przedstawiony użytkownikowi - ten powinien w to uwierzyć, ponieważ tak stwierdził algorytm opracowany przez ludzi. Nad takim narzędziem pracują już studenci i pracownicy naukowi. Wtyczka będzie gotowa dopiero za dwa lata, ale zastosowanie społeczno-informatycznego projektu może być znacznie szersze, choćby ze względu na licencję open source.
reklama
Na początku stycznia pisaliśmy o polsko-szwajcarskim projekcie oceny wiarygodności treści WWW. Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie oraz Politechnika Federalna w Lozannie w styczniu będą w posiadaniu wersji alfa RecONCILE, w połowie 2012 pojawi się wersja beta, a gotowy produkt ma trafić na rynek w 2014 roku.
Jak twierdzi kierownik zespołu naukowego realizującego projekt, dr hab. prof. Adam Wierzbicki, nasze społeczeństwo w coraz większym stopniu polega na informacjach dostępnych w internecie.
- Na podstawie wiarygodnych informacji będzie podejmować lepsze decyzje. Na przykład w co inwestować bądź jakie metody leczenia danej choroby są skuteczniejsze? Oprogramowanie ułatwi ocenę wiarygodności treści na temat danej instytucji, osoby czy w ogóle wydawcy WWW. To są kwestie, w przypadku których mamy często wiele sprzecznych informacji. Decyzja, co uznać za wiarygodne, co nie, jest trudna - tłumaczy kierownik projektu RecONCILE.
Jednym z głównych celów projektu jest ustalenie, jakie metody i algorytmy rekomendacji wiarygodnych treści są skuteczne. Zespół będzie to robić, prowadząc badania społeczne, polegające na pytaniu użytkowników o oceny wiarygodności stron WWW. Pierwsze takie badanie z udziałem studentów PJWSTK ruszy już w styczniu 2012 z wersją alfa wtyczki. Następne badania będą realizowane z udziałem użytkowników zewnętrznych. W tym momencie twórcy będą skupiać się na wybranych obszarach tematycznych (na przykład dotyczących zdrowia), żeby w badaniu mogli wziąć udział także eksperci, których oceny wiarygodności będą najbardziej miarodajne. Powstające algorytmy i metody rekomendacji wiarygodnych treści będą trenowane i testowane na danych pozyskanych z eksperymentów.
Wtyczka będzie działać w technologii JavaScript i ma współpracować z większością popularnych przeglądarek. Część obliczeń wtyczka będzie wykonywać lokalnie, a część przy współpracy z innymi serwerami lub innymi wtyczkami. Obliczenia mogą zostać częściowo rozproszone, podobnie jak przechowywanie danych. W ramach projektu zostaną udostępnione serwery, na których realizowane będą obliczenia dla mechanizmów oceny wiarygodności i na których będą przechowywane dane pozyskiwane ze wtyczek - między innymi oceny wiarygodności stron przez użytkowników.
- Program może budzić kontrowersje, ale nie może budzić kontrowersji intencja jego twórców. Jesteśmy projektem badawczym, non-profit, niezwiązanym z żadnym wydawcą, firmą, osobą. Można będzie oceniać, czy program działa dobrze, czy nie. Nie można jednak kwestionować tego, że nie będzie służył jakimkolwiek komercyjnym, politycznym czy gospodarczym celom. Stworzymy i bezpłatnie udostępnimy oprogramowanie open source – tłumaczy Wierzbicki.
Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię ze środków Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego w ramach Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej. W skład zespołu wchodzi dziesięciu stałych współpracowników (7 w Polsce w PJWSTK, 3 w Szwajcarii w Politechnice Federalnej w Lozannie). Nawiązano także współpracę z amerykańskim projektem Hypothesis, który ma bardzo zbliżone cele, jednak jest projektem deweloperskim, a nie badawczym. Projekt Hypothesis rozpoczął się po projekcie RecONCILE i będzie realizowany przez zespół deweloperów w USA. Także na uniwersytecie w Kyoto prowadzone są aktywne badania dotyczące wiarygodności.
Aktualnie trwają prace nad wersją alfa RecONCILE, w połowie 2012 ma pojawić się wersja beta, a gotowy produkt ma trafić na rynek w październiku 2014 roku.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|