Uwierzysz w informacje na stronie WWW, bo tak chce komputer

15-01-2012, 19:54

Strona opisująca konkretną metodę leczenia zostanie zbadana przez specjalny algorytm, a wynik zostanie przedstawiony użytkownikowi - ten powinien w to uwierzyć, ponieważ tak stwierdził algorytm opracowany przez ludzi. Nad takim narzędziem pracują już studenci i pracownicy naukowi. Wtyczka będzie gotowa dopiero za dwa lata, ale zastosowanie społeczno-informatycznego projektu może być znacznie szersze, choćby ze względu na licencję open source.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Na początku stycznia pisaliśmy o polsko-szwajcarskim projekcie oceny wiarygodności treści WWW. Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie oraz Politechnika Federalna w Lozannie w styczniu będą w posiadaniu wersji alfa RecONCILE, w połowie 2012 pojawi się wersja beta, a gotowy produkt ma trafić na rynek w 2014 roku.

Jak twierdzi kierownik zespołu naukowego realizującego projekt, dr hab. prof. Adam Wierzbicki, nasze społeczeństwo w coraz większym stopniu polega na informacjach dostępnych w internecie.

- Na podstawie wiarygodnych informacji będzie podejmować lepsze decyzje. Na przykład w co inwestować bądź jakie metody leczenia danej choroby są skuteczniejsze? Oprogramowanie ułatwi ocenę wiarygodności treści na temat danej instytucji, osoby czy w ogóle wydawcy WWW. To są kwestie, w przypadku których mamy często wiele sprzecznych informacji. Decyzja, co uznać za wiarygodne, co nie, jest trudna - tłumaczy kierownik projektu RecONCILE.

Jednym z głównych celów projektu jest ustalenie, jakie metody i algorytmy rekomendacji wiarygodnych treści są skuteczne. Zespół będzie to robić, prowadząc badania społeczne, polegające na pytaniu użytkowników o oceny wiarygodności stron WWW. Pierwsze takie badanie z udziałem studentów PJWSTK ruszy już w styczniu 2012 z wersją alfa wtyczki. Następne badania będą realizowane z udziałem użytkowników zewnętrznych. W tym momencie twórcy będą skupiać się na wybranych obszarach tematycznych (na przykład dotyczących zdrowia), żeby w badaniu mogli wziąć udział także eksperci, których oceny wiarygodności będą najbardziej miarodajne. Powstające algorytmy i metody rekomendacji wiarygodnych treści będą trenowane i testowane na danych pozyskanych z eksperymentów.

Czytaj też: Rzetelny i wiarygodny - najlepszy partner w biznesie

Wtyczka będzie działać w technologii JavaScript i ma współpracować z większością popularnych przeglądarek. Część obliczeń wtyczka będzie wykonywać lokalnie, a część przy współpracy z innymi serwerami lub innymi wtyczkami. Obliczenia mogą zostać częściowo rozproszone, podobnie jak przechowywanie danych. W ramach projektu zostaną udostępnione serwery, na których realizowane będą obliczenia dla mechanizmów oceny wiarygodności i na których będą przechowywane dane pozyskiwane ze wtyczek - między innymi oceny wiarygodności stron przez użytkowników.

- Program może budzić kontrowersje, ale nie może budzić kontrowersji intencja jego twórców. Jesteśmy projektem badawczym, non-profit, niezwiązanym z żadnym wydawcą, firmą, osobą. Można będzie oceniać, czy program działa dobrze, czy nie. Nie można jednak kwestionować tego, że nie będzie służył jakimkolwiek komercyjnym, politycznym czy gospodarczym celom. Stworzymy i bezpłatnie udostępnimy oprogramowanie open source – tłumaczy Wierzbicki.

Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię ze środków Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego w ramach Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej. W skład zespołu wchodzi dziesięciu stałych współpracowników (7 w Polsce w PJWSTK, 3 w Szwajcarii w Politechnice Federalnej w Lozannie). Nawiązano także współpracę z amerykańskim projektem Hypothesis, który ma bardzo zbliżone cele, jednak jest projektem deweloperskim, a nie badawczym. Projekt Hypothesis rozpoczął się po projekcie RecONCILE i będzie realizowany przez zespół deweloperów w USA. Także na uniwersytecie w Kyoto prowadzone są aktywne badania dotyczące wiarygodności.

Aktualnie trwają prace nad wersją alfa RecONCILE, w połowie 2012 ma pojawić się wersja beta, a gotowy produkt ma trafić na rynek w październiku 2014 roku.


Źródło: DI24.pl


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.