Uważaj przy wyborze mobilnego internetu

09-07-2009, 18:53

Przeszło 190 tys. klientów mobilnego internetu zdobył Play w przeciągu roku. Oferta czwartego operatora jest zdecydowanie najkorzystniejsza cenowo na rynku. Warto jednak pamiętać, by oprócz ceny zwrócić uwagę na inne cechy oferty, jak np. zasięg, możliwość przetestowania usługi czy okres ważności połączeń internetowych w przypadku prepaid.

7 lipca 2008 r. Play rozpoczął sprzedaż mobilnego dostępu do internetu Play Online na abonament. Zaledwie trzy miesiące później w ofercie operatora pojawiła się oferta na kartę. Początkowo bardzo dużą bolączką propozycji mobilnego internetu od P4 był mały zasięg, który obejmował zaledwie 28 miast.

Miasta w zasięgu Play Online od 10 lipca 2009 r.
fot. - Miasta w zasięgu Play Online od 10 lipca 2009 r.
Obecnie sytuacja wygląda sporo lepiej - Play Online dostępny jest w 359 miejscowościach, a już jutro to tej listy dołączą kolejne 39 miejscowości (lista w tabeli obok). Pomimo to wydaje się, że konkurencja budująca swoją infrastrukturę dłużej niż Play posiada lepszy zasięg, szczególnie w małych miejscowościach.

Dużym atutem mobilnego internetu u czwartego operatora jest jego cena - zarówno w przypadku abonamentu jak i oferty przedpłaconej. Warto jednak przypomnieć, że - zdaniem UKE - przy wyborze dostawcy mobilnego internetu nie należy kierować się jedynie kryterium ceny.

Ważne jest przetestowanie oferty. Wszyscy operatorzy (Era, Orange, Play, Plus) umożliwiają klientom wypróbowanie na okres od 7 do 30 dni swojej usługi dostępu do internetu. Jest niezwykle ważne, aby klient mógł sprawdzić rzeczywiste wartości transferu danych, zwłaszcza w przypadku umowy na czas określony, której przedterminowe rozwiązanie wiąże się z kosztami.

Warto zwrócić uwagę na zasięg usługi. Operatorzy udostępniają na swoich stronach interaktywne mapy zasięgu sygnału 3G (UMTS i/lub HSDPA) oraz 2G (GPRS i/lub EDGE). Przed zakupem można np. wypisać sobie listę miejscowości, w których przewidujemy korzystanie z mobilnego internetu i swój wybór porównać z mapami zasięgu na stronach operatora.

Sonda
Korzystam z mobilnego internetu w sieci:
  • Era
  • Orange
  • Play
  • Plus
  • nie korzystam z mobilnego internetu
wyniki  komentarze

Przypomnijmy, że ofertę z największym zasięgiem mobilnego internetu w Polsce wprowadzi Orange. Tę śmiałą deklarację uzasadnia fakt, że nowa propozycja ma pozwolić korzystać z internetu zarówno w technologii 3G, jak i CDMA. Według nieoficjalnych informacji Dziennika Internautów Orange udostępni konsumentom opisywaną ofertę jeszcze w lipcu 2009 r. Być może będzie to ok. połowy miesiąca.

Na zakończenie warto wspomnieć o ofertach prepaid. Wybierają ją raczej osoby, które nie planują zbyt często korzystać z mobilnego internetu lub nie chcą się wiązać umową z operatorem. W tym przypadku o wyborze dostawcy może zadecydować również okres ważności połączeń internetowych. Zdarza się bowiem, że cena transferu danych jest bardzo niska, jednak prawdopodobnie i tak nie zużyjemy go w całości, gdyż okres na jego wykorzystanie jest krótki (wynosi np. niecały miesiąc).


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy