Uwaga na "Piratów z Karaibów"!

28-05-2007, 19:24

Specjaliści Panda Software wykryli nowy złośliwy kod, który rozprzestrzenia się w internecie poprzez e-maile, które wyglądają jak materiał promocyjny popularnego filmu "Piraci z Karaibów: Na krańcu świata".

Wspomniane wiadomości zawierają trojana Pirabbean.A i zatytułowane są "Piraci z Karaibów: Na krańcu świata". Odbiorca może mieć wrażenie, że jest to reklama promującą obraz, który wszedł na ekrany naszych kin - w treści znajdzie zdjęcie, które ma stanowić zwiastun filmu oraz dwa linki rzekomo prowadzące do trailerów.

Gdy odbiorca zainfekowanego e-maila kliknie na któryś z zamieszczonych w wiadomości odnośników, rozpoczyna się pobieranie pliku z trojanem Pirabbean.A. Po uruchomieniu złośliwego kodu wyświetla się komunikat o problemach z odtworzeniem fragmentów filmu. Pojawia się również informacja, że na komputerze nie ma odpowiednich kodeków do otworzenia pliku. Dlatego też zaleca się odwiedzenie oficjalnej strony internetowej filmu.

Po zainfekowaniu Pirabbean.A pobiera także dialera, zidentyfikowanego przez Laboratorium Panda Software jako Dialer.KGC, który zmienia połączenie modemowe na numery z wyższą stawką taryfową. Trojan zmienia ponadto niektóre ustawienia przeglądarki Internet Explorer, dodając do zakładki Ulubione dwa linki URL. Gdy użytkownik odwiedzi te strony, jego komputer zostaje zainfekowany kolejnymi dialerami.

- Jest to kolejny przykład złośliwego kodu, który, wykorzystując popularność filmu i nieostrożność użytkowników, jest w stanie zainfekować tysiące komputerów. To również przykład zastosowania socjotechnik - twórcy wirusów próbują skłonić użytkowników do podjęcia określonych działań, aby rozprzestrzenić złośliwe kody w jak największych ilościach. Dlatego należy zachować zdrowy rozsądek i nie otwierać wiadomości od nieznanych nadawców, niezależnie jak kusząca i intrygująca jest treść - radzi Piotr Walas, dyrektor techniczny Panda Software Polska.

Osoby, które chcą sprawdzić, czy ich komputer został zaatakowany mogą skorzystać z bezpłatnych narzędzi online firmy Panda Software: TotalScan lub NanoScan beta. Oba są dostępne, także dla użytkowników przeglądarki Firefox, na stronie:

www.infectedornot.com

Źródło: Panda Software
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy