Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Uwaga na fałszywe portfele kryptowalut w sklepie Google Play

20-11-2018, 01:36

Niezależny analityk bezpieczeństwa sieciowego Lukas Stefanko ostrzega przed fałszywymi aplikacjami imitującymi portfele MetaMask i Tether oraz dwiema kolejnymi, podszywającymi się pod NEO Wallet. Wszystkie można było pobrać z oficjalnego sklepu Google Play.

robot sprzątający

reklama


Złośliwe aplikacje wyglądają identycznie jak ich oryginalne odpowiedniki, przez co bardzo łatwo jest popełnić błąd. W takich sytuacjach najważniejsza jest świadomość użytkowników i rozważne korzystanie z aplikacji.

Podszywające się pod portfel do zarządzania kryptowalutami aplikacje można podzielić na dwie kategorie:

  • Wyłudzające dane uwierzytelniające (phishing). Złośliwy portfel prosi ofiarę o podanie hasła do aplikacji oraz klucza prywatnego, który służy do podpisywania transakcji kryptowalutowej. Bez znajomości tego klucza nie ma możliwości uzyskania dostępu do zgromadzonych środków i zlecenia ich przelewu. Klucz i hasło, po ich wpisaniu w podszywającej się aplikacji, przesyłane są na serwery przestępców.
  • Fałszywy portfel. Złośliwa aplikacja podmienia klucz publiczny (odpowiednik numeru konta w świecie kryptowalut), na który użytkownik wysyła środki. W efekcie kryptowaluty zamiast trafić na konto wskazane przez nadawcę, dostają się w ręce przestępców.

Jak informuje Lucas Stefanko, problem został już zgłoszony do Google’a, a aplikacje usunięte.  Analityk zwraca jednocześnie uwagę na niepokojące zjawisko. Złośliwe portfele zostały stworzone za pomocą narzędzia przeciągnij i upuść (Drag-n-Drop), które nie wymaga żadnej wiedzy programistycznej. Praktycznie każdy jest w stanie, bez większych nakładów pracy, przygotować własną aplikację wyłudzającą dane uwierzytelniające lub fałszywy portfel do zarządzania kryptowalutami.

Ze szczegółową analizą problemu oraz kodem złośliwych aplikacji można zapoznać się w filmie przygotowanym przez analityka.

 

Autor: Dariusz Woźniak, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *