Uwaga na E-matix.pl. Zamiast pracy dostaniesz wezwanie do zapłaty

23-09-2013, 11:35

E-matix.pl to kolejny serwis, który rzekomo oferuje pracę i zachęca do rejestracji, ale rejestracja skutkuje kupieniem usługi za kilkadziesiąt złotych. Przypomina on do złudzenia inny serwis pobieraczkowy już opisywany w DI.

Dziennik Internautów dwukrotnie już pisał o serwisie Profescon.pl, który niby to obiecywał pracę i zachęcał do rejestracji, ale tak naprawdę rejestracja oznaczała wykupienie usługi "tworzenia profilu" za 30 zł. Profescon.pl groził DI pozwem za samo opisywanie jego działalności, ale na stronie firmy nie było nawet danych teleadresowych, co jest w polskich warunkach poważnym brakiem.

Profescon.pl wydaje się już historią, ale w internecie pojawił się serwis do złudzenia go przypominający, zarówno wyglądem, jak i sposobem działania. Jest to E-Matix.pl.

E-Matix.pl - rejestracja oznacza kupienie e-usługi

Na stronie głównej E-Matix.pl widzimy coś, co wygląda na ogłoszenie o pracę. Poszukiwany jest m.in. "Promotor klienta", a E-Matix.pl obiecuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł netto.

Ogłoszenie wygląda tak:

Ematix.pl

Może się wydawać, że to naprawdę ogłoszenie o pracę i kliknięcie przycisku "PRACA" skieruje nas do formularza, dzięki któremu można zgłosić swoją kandydaturę. Rzeczywiście kliknięcie tego przycisku zaprowadzi do formularza rejestracji, który wygląda tak:

zrzut

Wszystko wskazuje na to, że wypełnienie formularza otwiera drogę do pracy. Nigdzie na stronie z formularzem nie ma informacji o tym, że rejestracja wiąże się z jakimikolwiek kosztami. Jest jednak mały link do regulaminu i tu jest pies pogrzebany.

Usługa "tworzenia profilu" za 25 zł

W regulaminie czytamy, że E-matix.pl to "Serwis internetowy, katalog danych, skupiający ludzi gotowych do podjęcia pracy w Firmie E-Matix". Nie możesz zatem liczyć na pracę, ale raczej na to, że zostaniesz dodany do katalogu ludzi gotowych do podjęcia pracy. To spora różnica. 

W regulaminie czytamy też, że:

1. Przedmiotem świadczonej usługi jest utworzenie profilu użytkownika z danych, które użytkownik podał podczas rejestracji.

Powtórzmy to jeszcze raz. Rejestrując się w E-Matix.pl, wykupujesz usługę polegającą na utworzeniu profilu w E-Matix.pl. Nie oznacza to, że dostaniesz jakąkolwiek pracę. Co jednak ważniejsze, utworzenie profilu nie jest bezpłatne, o czym mówi regulamin.

6. Opłata za cały okres świadczonej usługi wynosi 25,00 (słownie: dwadzieścia pięć złotych, 00/100), w tym 23% VAT i nie podlega zwrotowi.

(...)

14. W przypadku braku wpłaty przez okres ważności umowy, ulega ona automatycznemu przedłużeniu o rok, co skutkuje podwojeniem płatności.

Do Dziennika Internautów zgłosiła się już jedna osoba, do której E-Matix.pl wysłał wezwanie do zapłaty na kwotę 35 zł. Dlaczego 35 zł, a nie 25 zł? Trudno to ustalić, ponieważ E-Matix.pl może cały czas wprowadzać zmiany do swojego regulaminu. Obecny regulamin również mówi, że każdy nowy regulamin wchodzi w życie z momentem opublikowania go na stronie. 

Odstąpienie od umowy wyślij w próżnię

Teraz już wiecie, z czym może się wiązać rejestracja w E-Matix.pl. Wiecie również, że firma próbuje domagać się pieniędzy od osób, które się zarejestrowały. Wierzymy, że firma stojąca za E-Matix.pl będzie nam wdzięczna za ten artykuł, bo przecież nikomu nie zależy na niechcianych rejestracjach, prawda?

Zadaliśmy pewne pytania przedstawicielom E-Matix.pl, ale jak dotąd nie odpowiedzieli.

Warto podkreślić, że regulamin E-Matix.pl przewiduje możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni. W tym celu należy wysłać e-mail na adres "biuro@e-matix" (taki właśnie adres wskazuje regulamin). Niestety można się obawiać, że brak literek ".pl" w tym adresie sprawi, że e-mail nigdy nigdzie nie dotrze. Czyżby komuś nie zależało na otrzymaniu e-maili?

zrzut

E-Matix i Profescon.pl

Osobnym, godnym omówienia wątkiem jest podobieństwo E-Matix.pl do wcześniej opisywanego u nas Profescon.pl.

Jak wspomnieliśmy, Profescon.pl nie publikował na swojej stronie adresu. Firma posługiwała się tylko niepełnym numerem REGON (34086934) oraz numerem NIP (554-243-48-03). Te numery identyfikowały dawniej firmę BydMat z Bydgoszczy, ale nie firmę o nazwie Profescon.pl.

Z regulaminu E-Matix.pl wynika, że ten serwis jest prowadzony przez firmę E-Matix, również z Bydgoszczy, z siedzibą przy ul. Kijowskiej 37/39. Regulamin podaje też numery NIP (554-243-48-03) i REGON (340869341), które jak łatwo zauważyć, pokrywają się z danymi firmy stojącej za Profescon.pl.

Sonda
Jaki jest najlepszy sposób walki z serwisami pobieraczkowymi?
  • edukować ludzi
  • zmienić prawo
  • karać właścicieli tych serwisów, jeśli to możliwe
  • nic nie trzeba zmieniać
wyniki  komentarze

Dziennik Internautów prowadził w przeszłości korespondencję z przedstawicielami Profescon.pl, którzy podpisywali się pewnym kobiecym nazwiskiem. 12 dni temu kontaktowali się z nami przedstawiciele bydgoskiej policji, twierdząc, że prowadzone jest postępowanie w sprawie bezprawnego wykorzystania danych osobowych kobiety o tym nazwisku. Nie jest to może najważniejszy wątek dla naszych Czytelników, niemniej może posłużyć do oceny wiarygodności firm takich, jak Profescon.pl.

To kolejny tekst, który potwierdza naszą teorię o tym, że serwisy pobieraczkowe to rosnący problem i należy coś z tym zrobić. Jak dotąd tylko Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zapewniało nas, że trwają prace nad przepisami, ale odpowiedzialne za to Ministerstwo Sprawiedliwości konsekwentnie uchyla się od odpowiedzi na nasze pytania w tej sprawie.


Następny artykuł » zamknij

Cloud computing dla e-Zdrowia

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy