Uwaga na Doladuj.eu - piramidę doładowań, która zbiera skany dowodów

27-02-2015, 11:19

Serwis Doladuj.eu niby oferuje doładowania, ale tak naprawdę jest rodzajem piramidy. Doładowanie dostaniesz, tylko jeśli namówisz inne osoby na doładowanie. Jeśli chcesz zwrot pieniędzy, będziesz musiał i tak drogo zapłacić.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dziennik Internautów już w ubiegłym roku ostrzegał przed serwisem Doladuj.eu. Na pierwszy rzut oka jest to strona oferująca tanie doładowania do telefonów. Problem w tym, że jej regulamin nie przewiduje przekazania doładowania zaraz po przelaniu pieniędzy na konto usługodawcy. Regulamin przewiduje, że po przekazaniu pieniędzy otrzymuje się tylko "aktywację". Użytkownik aktywny powinien namawiać inne osoby do podobnej płatnej aktywacji i wówczas ma szansę na doładowanie. Mówi o tym jeden z punktów regulaminu:

5. Doładowanie następuję w chwili kiedy Użytkownik Aktywny zgromadzi 3-krotność kwoty doładowania przez Użytkowników Poleconych. Zasilenie konta telefonicznego realizowane jest w ciągu 7 dni roboczych.

I wszystko jasne.

Doladuj.eu

My opisaliśmy ten serwis w grudniu. Od tego czasu spływało do nas coraz więcej pytań od osób, które dały się nabrać na aktywację. Te osoby najczęściej pytają, czy mogą w jakiś sposób odzyskać pieniądze. 

Z ziemi polskiej do Liberii

Zanim spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się pewnym zmianom, jakie zaszły w serwisie Doladuj.eu. W grudniu pisaliśmy, że serwis ten prowadzony był przez polską firmę z Warszawy - PrePaid SA Norbert Błażejczyk. Wbrew temu co sugeruje nazwa, firma nie była spółką akcyjną. 

Obecnie Doladuj.eu prowadzony jest przez "spółkę Orhorho Incorporated" z Liberii. Wygląda na to, że w tajemniczych okolicznościach kontrowersyjny serwis zmienił właściciela. Możliwe, że w ten sposób przedsiębiorca chce uniknąć interwencji polskich urzędów. 

Zwrot za skan dowodu - kiepski interes

Jak już wspomnieliśmy, ludzie nabrani na aktywację chcą odzyskać pieniądze. Obecnie regulamin serwisu Doladuj.eu daje im taką możliwość, ale za cenę wrażliwych danych osobowych. W regulaminie czytamy:

16. Użytkownik Aktywny ma prawo ubiegać się o całkowity zwrot poniesionych kosztów w przypadku udowodnienia niemożności pozyskania Użytkowników Poleconych na terenie Rzeczpospolitej Polski. Aby dokonać zwrotu Użytkownik Aktywny powinien wysłać skan dowodu osobistego oraz podania z uzasadnieniem ograniczeń wynikłych z braku chętnych do pozyskania Użytkowników Poleconych na kontaktowy adres e-mail.  

Zauważcie, że regulamin daje prawo ubiegania się o zwrot, ale wcale nie gwarantuje uzyskania tego zwrotu. Inna rzecz, że nawet po otrzymaniu zwrotu użytkownik jedynie odzyskuje utracone pieniądze, natomiast przedsiębiorca ma czysty zysk - dostaje wrażliwe i cenne dane osobowe. 

Z komentarzy publikowanych wcześniej w Dzienniku Internautów wynika, że niektóre osoby mogły odzyskać pieniądze, składając reklamację i twierdząc, że to ich dziecko skorzystało z serwisu. Być może jest to jakiś sposób, ale nie możemy poręczyć za jego skuteczność. 

Pytania do urzędów

Sprawą zdecydowanie powinien się zainteresować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przypomnijmy, że niedawno wydał on decyzję w sprawie Apolandia.com, która również była piramidą finansową. Nawet jeśli obecnie Doladuj.eu należy do firmy z Liberii, to UOKiK powinien się zainteresować wcześniejszym prowadzeniem serwisu przez polskiego przedsiębiorcę. 

Sonda
Czy zdarzyło Ci się natknąć w sieci na usługi o charakterze piramidy finansowej?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym mówi, że nieuczciwą praktyką w każdych okolicznościach jest m.in. zakładanie, prowadzenie lub propagowanie systemów promocyjnych typu piramida, w ramach których konsument wykonuje świadczenie w zamian za możliwość otrzymania korzyści materialnych, które są uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia innych konsumentów do systemu, a nie od sprzedaży lub konsumpcji produktów (zob. art. 7 ustawy).

Skierowaliśmy również pewne pytania do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Interesuje nas zwłaszcza to, czy zbieranie skanów dowodów osobistych przez firmę z Liberii może być w jakikolwiek sposób nadzorowane przez GIODO lub inne urzędy. Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.